Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecin la bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecin la bloc

Am un vecin deasupra apartamentului cu un copil ( nepoata ) de 5 ani si care si-a transformat ap. in teren de joaca. Tavanul meu vibreaza mai rau ca la cutremur, de zgomot ce sa mai spun. Cum sa rezolv aceasta problema ? Sa nu imi vorbiti de cale amiabila sau alte bla-bla-uri, ptr. ca le-am incercat pe toate , dar nimic. Cu stima,NC.#-o
Plangere la politie sau va puteti muta din imobil.
Este dificil de rezolvat asemenea probleme mai ales daca cei majori, care trebuie sa supravegheze copii, nu constientizeaza deranjul facut vecinilor.
Pe avocatnet a aparut un material interesant pe tema poluarii fonice care poate fi de folos si din care reiau cateva idei:

Una dintre institutiile cu atributii in domeniul protejarii dreptului la un mediu sanatos, sub aspectul poluarii fonice, este Garda Nationala de Mediu care:
- verifica sesizarile cu privire la incalcarea legislatiei in vigoare in domeniul protectiei mediului;
- controleaza activitatile cu impact asupra mediului inconjurator;
- aplica sanctiuni contraventionale prevazute de legislatia in domeniul protectiei mediului;
- constata faptele ce constituie contraventii si aplica sanctiunile contraventionale....
Daca nu este o fapta mai grava, poluarea fonica poate constitui o contraventie, anctionabila inclusiv in baza Ordonantei de Guvern 2/2001.

Atributii in domeniul asigurarii dreptului la un mediu sanatos mai au si reprezentantii Ministerului Administratiei si Internelor - prin Sectiile de Politie competente, care pot desfasura, printre altele, urmatoarele activitati:
- sesizeaza autoritatilor si institutiilor publice competente cazurile de nerespectare a normelor legale privind nivelul de poluare, inclusiv fonica;
- verifica si solutioneaza, potrivit competentelor specifice ale autoritatilor administratiei publice locale, sesizarile cetatenilor privind nerespectarea normelor legale de protectie a mediului...
- constata contraventii si aplica sanctiuni;

Cititi intregul material aici:
www.avocatnet.ro/content/art...