Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale SEDIU SRL In cazul in care am sediul unui SRL la ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

SEDIU SRL In cazul in care am sediul unui SRL la domiciliu (cod ...

SEDIU SRL

In cazul in care am sediul unui SRL la domiciliu (cod caen 49...) cu activitate transport persoane (excursii, curse turistice internationale), proprietarul (tatal meu) care mi-a permis sa am sediul la domiciliu, cum plateste impozitul la casa, rezidential sau mixt? Cheltuielile cu utilitatile raman in continuare in sarcina lui, nu pe firma.
Declarati sediul fata activitate la Oficiul Registrului Comertului (ORC) si depuneti declaratia in acest sens la Serviciul Public Finante Locale (SPFL) al primariei si nu se plateste impozit suplimentar.
Ideea sta in felul urmator, inca nu am discutat cu contabilul, insa, eu platesc tva, am cod caen, tai factura si chitanta la sediu (domiciliul tatalui unde si locuiesc), cum as putea eu sa declar sediul fara activitate? Intradevar, serviciul firmei se presteaza acolo unde doreste clientul, dar eu la sediu fac procedurile enumerate mai sus (emit facturi si chitante), se incadreaza si astea la activitate economica ? Ce inseamna mai exact fara activitate? De asta si tot intreb cum e cu impozitul pentru ca pe internet am gasit asa: pentru cladirea unde pe langa locuinta familiei exista si un sediu social unde se desfasoara o activitate economica, INSA nu platesc utilitati pe persoana juridica, ci pe fizica, se poate incadra in continuare la rezidential (457). Toate facturile le plateste tata.
Iulian Manea a scris:

Declarati sediul fata activitate la Oficiul Registrului Comertului (ORC) si depuneti declaratia in acest sens la Serviciul Public Finante Locale (SPFL) al primariei si nu se plateste impozit suplimentar.

Mz11, utilizator
Modificarea Codului fiscal in sensul impozitarii proprietatilor persoanelor fizice unde se desfasoara activitati economice ca si a proprietatilor persoanelor juridice mi se pare corecta.

Nu este cazul dumneavoastra. Consider ca nu desfasurati activitate la sediu si nu gresiti (in sensul falsului in declaratii) daca faceti cum am zis mai sus.

multumesc tare mult!
Iulian Manea a scris:

Modificarea Codului fiscal in sensul impozitarii proprietatilor persoanelor fizice unde se desfasoara activitati economice ca si a proprietatilor persoanelor juridice mi se pare corecta.

Nu este cazul dumneavoastra. Consider ca nu desfasurati activitate la sediu si nu gresiti (in sensul falsului in declaratii) daca faceti cum am zis mai sus.

Poate am noroc sa va mai intreb ceva. Spre exemplu, am o cunostinta care are tot asa o firma de transport persoane si are autocare luate pe firma. El si-a deschis firma in anii 1991 cu acea declaratie a proprietarului la registrul comertului pentru stabilirea sediului social la imobil. Si acolo s-a oprit situatia. Impozitele se platesc la casa in mod normal, rezidential. Cand i s-a adresat intrebarea de un comodat, nici nu stia ce este ala...si vorba aia, functioneaza de peste 20 de ani. Singura lui incadrare in termenul de rezidential este ca nu plateste utilitatile pe firma. Persoana aia ce mai face? Proprietarul casei teoretic si-a platit impozitele la categoria locuinta.
Iulian Manea a scris:

Modificarea Codului fiscal in sensul impozitarii proprietatilor persoanelor fizice unde se desfasoara activitati economice ca si a proprietatilor persoanelor juridice mi se pare corecta.

Nu este cazul dumneavoastra. Consider ca nu desfasurati activitate la sediu si nu gresiti (in sensul falsului in declaratii) daca faceti cum am zis mai sus.

Mz11, utilizator