avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Locuit singura la 15 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Locuit singura la 15 ani ...

Buna ziua, am 15 ani și părinții mei sunt despărțit, încă nu au divorțat. După ce părinții mei s au despărțit eu am mers la apartamentul mamei mele împreuna cu ea, din păcate a trebuit sa plece in alt oraș pentru a munci iar eu am fost nevoită sa merg înapoi la tatal meu. Nu prea ma înțeleg bine cu familia tatălui meu și nu îmi place sa stau aici plus ca nu sunt nici condiții bune de locuit..întrebarea e următoarea: Ma poate lasă mama mea sa locuiesc singura in apartamentul care acum este gol, menționez ca stiu sa gătesc, sa fac curat etc, sunt liniștita și destul de matura. Tatal meu nu ar fi in potriva dar mama crede ca nu este legal și ca dacă tatal meu sesizează vor fi consecințe..cum pot sa o conving sa ma lase sa stau acolo? Va rog, chiar am nevoie de un sfat..și faptul ca vreau sa stau acolo nu este un moft, este ceva necesar deoarece nu ma simt bine in casa tatălui meu(certuri) și este și o casa care nu are cele mai bune condiții de locuit.
Cel mai recent răspuns: anoanonim0527 , utilizator 13:09, 5 Decembrie 2020
11 din 12 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pareti destul de matura, insa certuri si nu chiar conditii bune nu sunt motive cu care puteti apela la lege. de fapt, un minor singur nu poate apela la lege ca sa locuiasca singur.
Puteti insa sa va mutati la mama dv.
Pe de alta parte, nu inteleg cum tatal nu ar fi impotriva, dar nu este sesizat cu... cu ce? Cu situatia reala? Asadar, daca ar sti-o, ar fi impotriva?
Mama dv. nu prea imi pare matura, nu e ok sa mutilezi un suflet de 15 ani cu raspunderi de adult. Fiecare varsta are rostul ei. La varsta dv. este normal sa locuiti cu adulti, sa nu va convina de ei, sa incercati sa va gasiti independenta, sa incercati sa o impuneti adultilor din jurul dv. Asta e adolescenta si imi pare ca exact asta faceti. Asa ca pareti bine.
Nu e bine ca adultii insa sa va lase balta, crezand in mod eronat ca sunteti deja adult. Va cautati maturitatea, e nevoie de timp sa faceti asta.
Nu va suparati pe opinia mea, am vazut copii locuind singuri la 14 ani, platind curent, apa etc., ba una dintre fete avea grija si de o bunica. A fost matura pana a ajuns adult, atunci s-a terminat cu maturitatea, din pacate. Lasa urme, nu e ok cum procedeaza mama dv. Parintii sunt acolo sa puna limite, e menirea lor. Copiii sunt acolo sa le sparga, e menirea lor. Nu e ok ca unii sa nu fie adulti si ceilalti sa nu fie copii.
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2020
Liliana Gradinaru, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Credeți ma ca sunt motive, se distruge capacitataea mintala și sentimentele copilului afectat, și credeți ma ca o simt pe pielea mea, am decăzut mental de când stau aici..Eu nu ma pot muta cu mama mea, mi ar fi greu sa ma acomodez. Sunt obișnuita cu liceul, orașul etc
Și credit ma ca, copilăria mea este de mult dusa din cauza problemelor și scandalurilor..îmi cam port singura de grija...Cunosc prietene care au venit de la țara in Bucuresti care locuiesc singure,3 fete intr un apartament închiriat cu 3 camere care au 16 ani..Câteodată maturitatea trebuie sa vina mai repede decât e normal. Ideea era sa îmi pot convinge mama, ca tatal meu nu va sesiza autorităților ca eu stau singura..Mulțumesc pt răspuns
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2020
anoanonim0527, utilizator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
anoanonim0527 a scris:
Sunt obișnuita cu liceul, orașul etc
Ideea era sa îmi pot convinge mama ...


Cereți-le în scris.
(Citit cum trebuie, textul de mai jos nu prea se potrivește cu ceea ce vreți, dar ... dacă vă pricepeți la compuneri...)

Art. 498. -
(1) Copilul care a împlinit vârsta de 14 ani poate cere părinților să își schimbe felul învățăturii sau al pregătirii profesionale ori locuința necesară desăvârșirii învățăturii ori pregătirii sale profesionale.
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2020
romascanu, moderator
Mulțumesc mult!
Unde ar trebui sa depun cererea?

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

anoanonim0527 a scris:
Sunt obișnuita cu liceul, orașul etc
Ideea era sa îmi pot convinge mama ...


Cereți-le în scris.
(Citit cum trebuie, textul de mai jos nu prea se potrivește cu ceea ce vreți, dar ... dacă vă pricepeți la compuneri...)

Art. 498. -
(1) Copilul care a împlinit vârsta de 14 ani poate cere părinților să își schimbe felul învățăturii sau al pregătirii profesionale ori locuința necesară desăvârșirii învățăturii ori pregătirii sale profesionale.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Le cereți părinților. Lor le scrieți.
Ultima modificare: Vineri, 27 Noiembrie 2020
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Am 15 ani,aproape 16. mă pot muta singură de la 16 ani fără ... Elisa10 Elisa10 Am 15 ani,aproape 16. Mă pot muta singură de la 16 ani fără a avea probleme cu legea sau fără a putea părinții sa mă ia inapoi?(Nu cred ca o sa fie ... (vezi toată discuția)
Mama mea vrea sa ma dea afara din casa dezamagita98 dezamagita98 Buna seara, doresc sa imi dau mama in judecata, insa inainte sa fac asta as vrea sa stiu daca am sau nu sanse de castig. Situatia este urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Drepturile copilului dupa divort blackgirl blackgirl Buna ziua! Am nevoie de ajutor, desi nu am cum sa ma vad cu dumneavoastra fata in fata... Eu am 17 ani si parintii mei sunt divortati de 13 ani. Pe sentinta ... (vezi toată discuția)