Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA O cantina la servici unde mananca salariatii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

O cantina la servici unde mananca salariatii

Avem o cantina la servici unde mananca salariatii si unde bucatarii sunt de la un restaurant cu care avem ctr. Mancarea se face la cantina noastra.
Restaurantul ne factureaza prestarii servicii cf ctr catering si vreau sa stiu daca tva-ul de 5% este corect s-au 9%

multumesc
george-neagu, moderator
Cota de 5% se aplica doar in cazul de mai jos. Nu cred ca se poate la o cantina de intreprindere.

ART. 291 - Cotele

[....]

(3) Cota redusă de 5% se aplică asupra bazei de impozitare pentru următoarele livrări de bunuri și prestări de servicii:

[..]

k) livrarea alimentelor de înaltă valoare calitativă, respectiv produse montane, eco, tradiționale, autorizate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Livrarea acestor alimente va fi însoțită de copia documentului de recunoaștere/atestare/certificare eliberat de autoritatea competentă, cu excepția livrării efectuate către consumatorul final.