Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost condamnat pentru furt calificat la 1an ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost condamnat pentru furt calificat la 1an închisoare, mi ...

Am fost condamnat pentru furt calificat la 1an închisoare, mi sa contopit pedeapsă cu o altă pedeapsă de 2 ani pe care o primisem înainte dar nu începusem să o execut Am primit in final pedeapsă cea mai mare de 2 ani plus spor de 4 luni in total 2 ani și 4 luni din care mi sau dedus 4luni arestul preventiv.
Dar am o problemă:Înainte am executat o pedeapsă de 2 ani pentru furt calificat din care m-am eliberat la termen in martie 2020.Această pedeapsă nu este concurentă?Nu se putea contopi cu celelalte 2 pedepse și la deducere să se țină cont și de ea?
Multumesc!
Nu pedepsele sunt concurente, ci faptele.

Faptele sunt concurente daca au fost savarsite inainte de a fi condamnat definitiv pentru una dintre ele. In conditiile in care dvs ati si executat deja o pedeapsa de 2 ani, faptele pentru care ati primit acea pedeapsa nu sunt concurente cu faptele pe care le-ati savarsit ulterior executarii acelei pedepse.