avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deducere fiscala 2 joburi part time
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deducere fiscala 2 joburi part time

Buna ziua,
Lucrez la un loc de munca de 10 ani. Din cauza pandemiei am trecut la 4 ore. Salariul brut este peste 3.000 lei. De curand ma voi angaja si la alta societate tot part time (4 ore/zi) unde salariul net e 900 lei. La interviu (unde urmeaza sa incep in decembrie) mi-a zis ca daca o sa am functia de baza la ei imi vor da si bonuri de masa.
Intrebarile mele sunt 2:
1) trebuie sa notific la primil loc de munca faptul ca nu mai am functia de baza la ei? Sau doar noului angajator ii comunic asta?
2) prin declararea functiei de baza la noul angajator, in afara de bonuri de masa, voi beneficia si de deducere? Pt ca insumate nu ma incadrez la deducere. Se cumuleaza veniturile?
Multumesc anticipat
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Noiembrie 2020
Alexandru19891989, utilizator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 21:54, 28 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Potrivit prevederilor Codului Fiscal, în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

2. Prin declararea functiei de baza la noul angajator, in afara de bonuri de masa, veti beneficia si de deducerea personala.

Va multumesc


Cornel Vasile a scris:

1. Potrivit prevederilor Codului Fiscal, în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

2. Prin declararea functiei de baza la noul angajator, in afara de bonuri de masa, veti beneficia si de deducerea personala.

Cornel Vasile a scris:

1. Potrivit prevederilor Codului Fiscal, în cazul în care activitatea se desfăşoară pentru mai mulţi angajatori, angajatul este obligat să declare numai angajatorului ales că locul respectiv este locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

[...]



De asemenea, legea spune ca trebuie notificata orice schimbare. Ca urmare, trebuie notificat primul angajator de alegerea facuta ca sa nu mai aplice si acolo deducerea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonuri de masa iliada iliada spuneti-mi va rog,daca ai 2 job-uri,unul full-time si unul part-time se pot primi bonuri de masa de la ambele si in ce conditii.eu nu primesc de la niciunul.de ... (vezi toată discuția)
Deducere personala in cazul mai multor joburi bw_vision bw_vision Buna ziua, Va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum sa fac: Momentan sunt in CCC. Incepand cu 1 oct ma voi angaja la alt angajator (angajator B) decat cel de ... (vezi toată discuția)
Bonuri de masa Joanna30 Joanna30 Buna ziua. Am mai gasit un job, asa cum ne-a sfatuit unul din marii nostri conducatori. Problema este ca la negociere mi s-au oferit bonuri de masa pentru ... (vezi toată discuția)