Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Comitetul Asociației de Proprietari poate mari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Comitetul Asociației de Proprietari poate mari salariul Președintelui ...

Comitetul Asociației de Proprietari poate mari salariul Președintelui fără Adunarea Generală?
Legea nr 196/2018 prevede fara echivoc competenta fiecarei structuri reprezentative a asociatiei de proprietari
L nr 196/2018
ART. 55
(1) Comitetul executiv are următoarele atribuții:
e) întocmește proiectul bugetului de venituri și cheltuieli și pregătește desfășurarea adunărilor
generale;
ș) propune adunării generale cuantumul indemnizațiilor, precum și numărul și funcțiile
personalului necesar a fi încadrat cu contract individual de muncă sau contract de prestări servicii
în cadrul asociației de proprietari pentru buna administrare, gestionare și funcționare a
condominiului, în limita bugetului de venituri și cheltuieli;

Comitetul executiv are competenta sa propuna cuantumul indemnizatiilor personalului angajat ,adunarea generala hotaraste prin votul participantilor