Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Urmeaza sa fac prima achizitie pe firma din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Urmeaza sa fac prima achizitie pe firma din UE

Buna ziua,

Urmeaza sa fac prima achizitie pe firma din UE, si anume o lentila foto care costa 1500 EUR. Va fi luata de pe Ebay din Germania. Intrebarea mea este daca voi plati alte taxe/TVA atunci cand ea soseste in tara?

Multumesc
george-neagu, moderator
Nu. Veti plati TVA-ul german, daca nu sunteti inregistrat in scopuri de TVA cf. art. 316 sau 317, daca vanzatorul este persoana impozabila acolo iar dvs. nu sunteti inregistrat in scopuri de TVA, urmand sa aplicati prevederile art. 268 alin. 4
Daca sunteti inregistrat in scopuri de TVA cf. art. 316 faceti taxarea inversa in tara, furnizorul emite factura fara TVA daca e persoana impozabila.
Daca inregistrarea dvs. este pe art. 317 (exclusiv operatiuni intracomunitare) veti plati 19% in tara, furnizorul emite factura fara TVA daca e persoana impozabila.
In ambele situatii declarati operatiunea in D390.