Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua, sunt proprietara pe o casa si acum 3 ani ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua, sunt proprietara pe o casa si acum 3 ani amdat mandat ...

buna ziua,

sunt proprietara pe o casa si acum 3 ani amdat mandat tatalui meu sa facace doreste in numele meu,inclusiv sa vanda.
Nu am primit nici un ban , nu am fost nici macar informata ce s-a facut cu mandatul meu
ACum dupa 3 ani tatalmeu a venit sa ceara un nou mandat.
Nu i-am mai dat, am fost f surpinsa ca are nevoie. Am invetsigat si casa a fost vanduta cu un avans nesemnificativ si plati in rate fara dobanda pe 7 ani., libera de sarcini
Am aflat numelenilor proprietari si am incercat sa vorbesc cu ei. Acestia refuza sa vorbeasca cu mine, doar cu tatal meu,
As dori sa mintru in posesia partii mele de casa. Cum pot face aceasta?
Cam catar fi onorariul unui avocat pentru acest proces?
cel mai probabil vom ajunge in instanta, deoarece nu exista cale de comunicare

Va multumesc
si acum 3 ani amdat mandat tatalui meu sa facace doreste in numele meu,inclusiv sa vanda.

de ce ?
daca ati facut asta, sa fiti sanatoasa, dar puteti apela la instanta ca tata sa va dea ce a luat.

ACum dupa 3 ani tatalmeu a venit sa ceara un nou mandat.

de ce? ce sa mai faca cu el ?
As dori sa mintru in posesia partii mele de casa

care parte de casa daca ati fost proprietar pe toata casa si ati vandut-o prin tata ?

tata de ce a vandut casa?
am fost proprietara pe toata casa, parintii mei avand uzufructul viager. Noii proprietari sunt proprietari doar pe cat au platit, si au nevoie de un nou mandat din partea mea. Am fost la acelasi notar la care am dat initial mandatul si am semnat o reziliere. In prezent tatal meu nu ai are nici o imputernicire din partea mea
Tatal meu a vandut casa libera de sarcini, si primeste in fiecare luna rate fara dobanda
In extrasul de carte funciara sunt inca proprietara pe o parte din casa
Nu mi se pare normal ca un proprietar sa nu aiba drepturi.n nici macar dreptul de a fi informat
In prezent tatal meu nu mai are mandat din partea mea, iar noii proprietari continua sa plateasca ratele
Tatăl are atatea drepturi cate i-ati conferit dvs in cuprinsul procurii.
Dacă dvs ati lasat un mandat mai extins...la revedere.
Asta e si motivul pentru care procurile generale sunt de evitat. Si tot clientii sunt cei care se supără.

clahomastreet a scris:

Tatal meu a vandut casa libera de sarcini, si primeste in fiecare luna rate fara dobanda
In extrasul de carte funciara sunt inca proprietara pe o parte din casa

Ori nu înțeleg, ori ceva nu știți bine. Putea s-o vândă liberă de sarcini doar dacă ar fi renunțat la uzufruct.

Spuneți ce contract ați făcut cu tata / cu părinții ca să deveniți proprietarul acelei case. A fost casa părinților și mama a decedat? Dacă da și ținând cont de faptul că figurați în CF ca proprietar pe o parte din casă înseamnă că și-a vândut doar partea lui, altfel nu înțeleg cum se poate ce spuneți. Așa s-ar explica, cred eu, de ce vrea un nou mandat - ca să vândă și partea dvs.
ACum dupa 3 ani tatalmeu a venit sa ceara un nou mandat.

Emilika40, utilizator
am fost proprietara pe toata casa, parintii mei avand uzufructul viager.
Noii proprietari sunt proprietari doar pe cat au platit, si au nevoie de un nou mandat din partea mea.
Tatal meu a vandut casa libera de sarcini,
In extrasul de carte funciara sunt inca proprietara pe o parte din casa

ca sa fie libera de sarcini, parintii trebuia sa renunte la uzufruct.
daca a vandut casa- toata si libera de sarcini, proprietari sunt astia noi. exista ipoteca legala pana achita tot, dar asta e alta treaba.
interesati-va exact cum sta treaba si reveniti, ca unele afirmatii se bat cap in cap si mare parte nu pot fi corecte.
gi-jane2, moderator