Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, am si eu o nelamurire. Un domn a fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, am si eu o nelamurire. Un domn a fost conamndat la ...

Buna ziua, am si eu o nelamurire.
Un domn a fost conamndat la cateva luni de inchisoare cu suspendare in 2012. Termenul de incercare fiind de 2 ani si jumate.
Acest domn a comis din nou o infractiune asemanatoare in termenul de incercare DAR a fost descoperita dupa 2015, cand termenul de incercare expirase deja.
Am 3 intrebari:
1. Se considera recidiva daca fapta a fost descoperita dupa termenul de incercare?
2. Se mai poate aplica la noua condamnare inchisioare cu suspendare sau o sa fie doar cu executare in acest caz?
3. In cazul in care nu se mai poate aplica inchisoare cu suspendare, este totusi posibila executarea pedepsiei la domiciliu?
Multumesc
noname2007, utilizator
dupa mai multa munca de lamurire inteleg ca atat timp cat pedeapsa anterioara a fost mai mica de 1 an, nu se poate considera recidiva.
Ceea ce duce la singura intrebare neraspunsa !

Conform acestui articol, instanta poate dispune suspendarea executarii pedepsei daca:
infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de un an, cu excepția cazurilor prevăzute în art. 42 sau pentru care a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare;

Deci singura mea intrebare neraspuns este:
Daca s-a descoperit ca s-a comis o fapta dupa ce termenul de reablitare s-a implinit dar fapta s-a produs pe timpul termenului de reablitare, mai poate instanta sa dea cu suspendare sau e automat cu executare? Se mai considera termenul de reabilitare implinit?
noname2007, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~