Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Achizitie imobil neterminat-pasi necesari achitionarii ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Achizitie imobil neterminat-pasi necesari achitionarii si continuarii lucrarilor.

Stima! situatia este astfel:imobil construit in anul 2008,ramas in stadiul intermediar de constructie,adica tencuit interior-exterior cu mortar,acoperis din tabla in stare buna,cu instalatie electrica trasa si atat. Se poate achizitiona in acest stadiu si continua lucrarile de edificare? Care sunt pasii si ce documente sunt necesare?
Are autorizatie de construire? Are proces-verbal de receptie?
Are autorizatie dar imobilul nu sa finalizat,nu exista P-V receptie a lucrarii.
Aveti varianta sa faceti un proces-verbal de receptie partiala, sa se inscrie in cartea funciara si sa il cumparati asa.

Sau, sa se faca procesul-verbal de receptie finala sa se inscrie in carte funciara si sa il cumparati finalizat ``in acte``. Avand in vedere ca constructia e tencuita si are acoperis/geamuri acesta varianta este cea mai buna. Sunt sigur ca si primaria si-ar da acordul.
Amenda e 2.000 de lei pentru proprietar.