Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Am hotărâre judecătorească din 2016 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Am hotărâre judecătorească din 2016 pentru pensie ...

Buna seara. Am hotărâre judecătorească din 2016 pentru pensie alimentara. Nici pana in acest moment tatal nu a plătit nimic. Nu lucrează legal ( si imi rade in față cu acest lucru) si ca nu am ce sa îi fac. O să îi fac o plângere pentru nerespectarea ordinului judecatoresc dar întrebarea mea este: ce i se poate întâmpla dacă zice sus și tare ca nu are bani sa plătească? Cum pot recupera acești bani? Va mulțumesc anticipat
nu face inchisoare, dar poate se sperie si da banii
Simplul fapt ca sunteți conștientă ca lucrează nu va ajuta cu nimic.
In justitie trebuie probe.

Si daca ati merge la avocat sa plătiți mult ca sa aiba grave probleme tot nu ar ajunge la închisoare.
Daca vreti închisoare pentru el este inutil drumul dvs. pe aceasta cale.
Nici nu ar fi un exemplu bun ca tatăl copiilor dvs. sa fie un fost deținut.

Cu avocat foarte bun se pot intampla multe, chiar sa fie condamnat cu suspendare, dar avocatii va iau foarte multi bani pe asa ceva.
Ati fi de acord sa plătiți foarte multi bani pe care nu ii veti recupera sau vreti banii datorați?

Sa stiti ca răzbunarea costa foarte multi bani.
Nu exista răzbunare fara un pret financiar mare.
Avocatul specializat ar putea ajunge si sa îl ducă la închisoare la un moment dat, dar...cum.spuneam nu este bine...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Deci eu nu mai înțeleg legile astea...
Cum vine asta? Este obligat de către judecator sa plăteasca o pensie alimentara și pe el sa nu dea 2 bani pe această decizie.
Cum as putea eu sa depun probe daca suntem despărțiți? Sa incep sa l urmăresc?
Normal ca vreau banii dar dacă el nu are chef sa îi dea eu ce aș putea face?
Nu există sa muncească în folosul comunității sa si plătească pensia? Nu stiu ... ce se poate întâmpla dacă desi se îmbracă de firma zice ca nu muncește...
Legile sunt făcute ca sa fie respectate.
Apar probleme atunci cand nu sunt respectate.
El are obligația de a plăti pensia, conform legii, dar nu este suficient ca să fie condamnat penal.

Daca are cont bancar puteti incerca o executare silita, aceasta fiind cea mai simpla cale.
gi-jane2, moderator
plangere penala, trebuia sa depuneti mai demult, dvs ati lasat sa treaca 4 ani .
nu o sa rezolvati nimic cu plangerea pt ca o sa ridice din umeri ca nu are de munca si nu are cum plati si politia nu il va urmari sa vada din ce se intretine.
veti primi o rezolutie in care va scrie ca nu e rea credinta .
de aia ziceam ca ar fi bine daca ati stii ce indeletniciri are.
prin executare silita, ati putea recupera ce va datoreaza pe ultimii 3 ani, dar ce sa recuperati daca e paduche? banuiesc ca nu are conturi in banci si nici bunuri.