Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua!sunt in concediu creștere copil din luna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua!sunt in concediu creștere copil din luna martie 2019, ...

Bună ziua!sunt in concediu creștere copil din luna martie 2019, copil născut pe 07.01.2019, ar trebui să mă întorc la muncă când copilul împlinește 2 ani, dar momentan mă aflu în Franța, nu doresc să mă întorc la locul de munca, fiind pandemie nu mă pot duce în țara sa îmi depun demisia....vreau să știu dacă este obligatoriu să menționez zile de preaviz in cerere, deși eu nu am luat legătura cu angajatorul(primar), când trebuie depusă, trimisa cererea și dacă e bine sa o trimis prin mandat poștal cu recomandare? Mulțumesc!
In ziua in care copilul implineste 2 ani trebuie sa va prezentati la serviciu. Daca nu o faceti, vi se incheia contractul individual de munca, conform legii.
Cerere de demisie o puteti trimite oricand ... avand in vedere ca va aflati in Franta, atunci solutia este s-o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.
Ok...deci trimit demisia cu toate detaliile că nu mă pot întoarce fiind în altă țară și nu specific zilele de preaviz.....as vrea sa trimit o demisie cât mai corectă, să nu fie probleme și să mă cheme la sediul..

Cornel Vasile a scris:

Cerere de demisie o puteti trimite oricand ... avand in vedere ca va aflati in Franta, atunci solutia este s-o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.

Demisia nu are un model tipizat .... Este o simpla cerere prin care informati angajatroul ca incepand cu data de ... va dati demisia ..... Angajatorul pe cererea dv trebuie sa mentioneze" cu sau fara preaviz" .... in opinia mea, va trebui sa va informeze cu privire la rezolutia pusa pe demisia dvs.
Mulțumesc mult

Cornel Vasile a scris:

Demisia nu are un model tipizat .... Este o simpla cerere prin care informati angajatroul ca incepand cu data de ... va dati demisia ..... Angajatorul pe cererea dv trebuie sa mentioneze" cu sau fara preaviz" .... in opinia mea, va trebui sa va informeze cu privire la rezolutia pusa pe demisia dvs.