avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua!sunt in concediu creștere copil din luna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua!sunt in concediu creștere copil din luna martie 2019, ...

Bună ziua!sunt in concediu creștere copil din luna martie 2019, copil născut pe 07.01.2019, ar trebui să mă întorc la muncă când copilul împlinește 2 ani, dar momentan mă aflu în Franța, nu doresc să mă întorc la locul de munca, fiind pandemie nu mă pot duce în țara sa îmi depun demisia....vreau să știu dacă este obligatoriu să menționez zile de preaviz in cerere, deși eu nu am luat legătura cu angajatorul(primar), când trebuie depusă, trimisa cererea și dacă e bine sa o trimis prin mandat poștal cu recomandare? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Onofrei Roxana , utilizator 14:59, 3 Decembrie 2020
In ziua in care copilul implineste 2 ani trebuie sa va prezentati la serviciu. Daca nu o faceti, vi se incheia contractul individual de munca, conform legii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cerere de demisie o puteti trimite oricand ... avand in vedere ca va aflati in Franta, atunci solutia este s-o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.
Ok...deci trimit demisia cu toate detaliile că nu mă pot întoarce fiind în altă țară și nu specific zilele de preaviz.....as vrea sa trimit o demisie cât mai corectă, să nu fie probleme și să mă cheme la sediul..

Cornel Vasile a scris:

Cerere de demisie o puteti trimite oricand ... avand in vedere ca va aflati in Franta, atunci solutia este s-o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Demisia nu are un model tipizat .... Este o simpla cerere prin care informati angajatroul ca incepand cu data de ... va dati demisia ..... Angajatorul pe cererea dv trebuie sa mentioneze" cu sau fara preaviz" .... in opinia mea, va trebui sa va informeze cu privire la rezolutia pusa pe demisia dvs.
Mulțumesc mult

Cornel Vasile a scris:

Demisia nu are un model tipizat .... Este o simpla cerere prin care informati angajatroul ca incepand cu data de ... va dati demisia ..... Angajatorul pe cererea dv trebuie sa mentioneze" cu sau fara preaviz" .... in opinia mea, va trebui sa va informeze cu privire la rezolutia pusa pe demisia dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenirea din concediul de crestere a copilului de pana la 2 ani simikrp simikrp Copilul meu implineste 2 ani in martie 2010, cand ar trebui sa ma intorc la locul de munca; numai ca nu mai vreau sa ma intorc acolo. Intre timp mi-am gasit un ... (vezi toată discuția)
Întrerupere contract de munca după concediu crestere copil fara preaviz Daiana 27 Daiana 27 Buna seara.in februarie fetita împlinește 2 ani .din motive personale nu ma pot întoarce la munca iar fosti angajatori spun ca nu pot pur si simplu sa imi ... (vezi toată discuția)
Demisie prin împuternicire Ionutu32 Ionutu32 Buna ziua, As dori sa știu care este modalitatea legală de a depune demisia după terminarea concediului de creștere copil fiind din provincie dar de 2 ... (vezi toată discuția)