avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua, Am urmatoarea situatie, tatal meu a decedat ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua, Am urmatoarea situatie, tatal meu a decedat in urma ...

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie, tatal meu a decedat in urma virsului Covid 19, el avand la Banca Unicredit Tiriac un credit de nevoie personale cu asigurare de viata. acoperind decesul din orice cauza.

Am deschis dosarul de daune deces si am primit raspuns negativ intrucat in asigurarea de viata la excluderi litera k exista mentiunea:
„Asiguratorul este exonerat de plata Indemnizatiei de Asigurare daca
Evenimentul Asigurat s-a produs ca urmare a:
lit. k) bolilor infectioase/ parazitozelor endemic/ epidemiilor/
pandemiilor contactate pe perioada in care Asiguratul s-a aflat pe
teritoriul unei tari recunoscute oficial drept zona cu potential mare de
contaminare.”. Avand in vedere faptul ca la momentul producerii evenimentului Romania era recunoscuta oficial drept zona cu potential mare de contaminare, nu putem solutiona favorabil solicitarea dvs."

Am dori sa actionam in instanta, totodata care ar fi interpretarea literei k, am avea vreo sansa sa castigam procesul cu banca?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:16, 8 Decembrie 2020
Nu prea stati bine pe lege.
Este mult de studiat ca sa se poata ajunge la o concluzie favorabila pentru moștenitori.
Covid-19 este boala infecțioasă, este un virus.

Procesul va fi excesiv de greu dupa parerea mea.Pentru unii poate părea chiar imposibil.
Nici sa dati foarte multi bani la avocat nu este bine și nici sa lucreze pe bani putini nu este bine pentru ca in acest caz veti pierde sigur procesul.
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos pentru raspuns!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
in opinia mea, ar trebui sa ii dati in judecata. Tatal dvs era in tara lui, nu a riscat sa mearga in africa si s-a imbolnavit de denga.
Sunt asigurari care nu acopera astfel de risc, lucru ce este mentionat in contract, de la inceput:
15. Epidemii sau pandemii (confirmate de către OMS
Ministerul Sănătății).
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
latka, moderator
Da, este excesiv de complicat.
Trebuie studiat foarte tare și pe parte medicala, pe.parte științifică.

Trebuie vazuta rata exactă fata de alte boli de care se poate muri, cum ar fi gripa si daca asigurarea ar acoperi gripa simpla, nu gripa spaniola, febra galbena sau altele asemenea, precum și, partea cu pandemia care generează si.ea grave probleme juridice.
Oricum, exista doua probleme majore, faptul ca este boala infecțioasă dar și pandemia.
Sunt principalele doua aspecte preliminare de care ar trebui trecut in studiul pluridisciplinar de avocat.
Va dati seama cate ore ar dura studiul.de caz?

Deschiderea procesului din curiozitate va duce la pierderea lui in mod sigur deoarece studiul va da direcția procesuala sau lipsa oricărui demers juridic.
Redactarea unei astfel de acțiuni, daca ar fi cotata cu șanse de deschidere ar depasi o luna de studiu pentru avocat.
Nu cred ca se merita sa plătiți avocat pentru studiu de caz pentru ca ar costa foarte mult dacă ar sta sa caute absolut tot si o bresa in apărarea adversa.
Societățile de asigurare au avocati specializati si experimentați si trebuie luati complet prin surprindere ca sa fie derutați.

Ce suma acoperă asigurarea?
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Unii afirma ca noul coronavirus ar fi aparut in china in august 2019 CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Aveti aici linkul: https://www.mediafax.ro/coronavirus/wuhan-imagini-din-satelit-indica-o-alta-perioada-de-inceput-a-coronavirusului-19262504 Nu am ... (vezi toată discuția)
Masuri concrete de protectie impotriva conoravirusului CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Necesitatea de a se face una sau mai multe fabrici in Romania care sa produca masti si viziere de protectie ( de genul celor care au jandarmii ) impotriva ... (vezi toată discuția)
M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu infectariile covid-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce se insanatosesc CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Nu am intalnit niciun studiu de specialitate cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce acestia se insanatosesc. In mare, cunosc ... (vezi toată discuția)