Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa daca cunoaste cineva situatia cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce se insanatosesc

Nu am intalnit niciun studiu de specialitate cu infectariile COVID-19 la copii si daca raman sau nu sechele dupa ce acestia se insanatosesc.
In mare, cunosc ca, cei mici nu au probleme.

Insa, cei care sunt supraponderali sau obezi au sau nu probleme?

De asemenea, m-ar interesa situatia cu cei care sufera de leucemie sau alte boli grave.
Cu cei care au cancer care este situatia?

Nu am auzit sa fi decedat niciun copil pana acum prin infectarea COVID-19.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este interesant ce ati gasit dvs.

Am gasit si eu ceva dar este cam subtire...

[ link extern ]

Dupa.deschiderea scolilor va avea loc si transferul de infectari de la elevi la elevi fiind suficient sa fie unul.singur infectat, dupa parerea mea.Adica va avea loc o infectare de la copil la parinte, invers de cum zice domnul.doctor de mai sus.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata un studiu care confirma banuielile mele desi este vorba de adulti si nu de copii:

[ link extern ]

Unii oameni au afectat auzul sau aud zgomote care in realitate nu se produc.
Este atacat si sistemul nervos central de Covid 19.
Deci, desi asimptomatici, copii pot fi afectati daca se infecteaza cu noul coronavirus.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Referitor la cei mici și la deschiderea școlilor:

[ link extern ]

,,Cel mai bun exemplu este un studiu făcut de cercetătorii americani care au găsit la copiii cu vârste sub 5 ani o cantitate de virus de 10 până la 100 de ori mai mare decât la adulți în căile respiratorii superioare."

,,Cercetarea lui Russell Viner arată că adolescenții și copiii cu vârste sub 20 de ani au cu 56% mai puține șanse decât adulții să se infecteze atunci când intră în contact cu o persoană bolnavă de Covid 19."

Eu ma intreb insa un lucru, oare procentul de 56% este un procent care sa asigure o garanție suficientă?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Iata si un copilas decedat ca urmare a infectarii cu noul coronavirus:

[ link extern ]

A avut insa si ceva probleme serioase de sanatate, precum la adultii cu comorbiditati.