Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care dintre salariile minime brute pe economie - se ia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care dintre salariile minime brute pe economie - se ia în calcul ...

care dintre salariile minime brute pe economie - se ia în calcul ?

Bună ziua !
Un angajat a produs un prejudiciu instituției.
Conform art. 254 alin. (3) din Codul muncii, contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.
În HG nr.935 /2019 se spune că:
- salariul minim brut pe economie - pentru studii mediii = 2230 lei, iar
- salariul minim brut pe economie - pentru studii superioare = 2350 lei.

Dacă angajatul are studii superioare,
care dintre cele 2 salarii minime brute pe economie
se va lua în calcul
privind limita de 5 salarii ?

Vă mulțumim !

oanaportar, utilizator
In Codul Muncii se precizeaza ca:

Art. 164. -
(1^2) Toate drepturile și obligațiile stabilite potrivit legii prin raportare la salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se determină utilizând nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată prevăzut la alin. (1).

Iar HG 935/2019:

Art. 2. - -
În aplicarea prevederilor art. 164 alin. (1^2) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, începând cu 1 ianuarie 2020, toate drepturile și obligațiile stabilite potrivit legii se determină prin raportare la nivelul de 2.230 lei al salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.
Depinde functia pe care o are salariatul ... in speta, se va lua salariul minim brut pe economie pentru studii superioare
Salariatul are funcție de conducere .... are studii superioare, deci se va lua în calcul:
- salariul minim brut pe economie - pentru studii superioare = 2350 lei.

Vă mulțumesc din suflet !