avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna dimineata. Am doua mari dleme . Stau la etajul 4 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna dimineata. Am doua mari dleme . Stau la etajul 4 si imi ...

Buna dimineata. Am doua mari dleme . Stau la etajul 4 si imi ploua in casa de rupe. A ajuns sa ploua si la etajuș 3 sub mine De ani buni fac izolatia deasupra pe banii mei si am cheltuit milioane dar se pare ca tot ploua. Cum sa fac cu asociatia de locatari care nu vrea sa ma ajute? Exista vreo lege cu privire la izolatiile de pe bloc?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 10:29, 8 Decembrie 2020
Buna ziua,
Exista legea 196/2018 si Prevederi din Codul civil in completarea acesteia.
ART. 84 din legea 196/2018
(1) Cheltuielile repartizate dupa cota-parte de proprietate reprezinta cheltuielile
asociatiei efectuate pentru intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea si/sau reabilitarea partilor de constructii si instalatii aferente
condominiului aflate in proprietate comuna indiviza. Aceste cheltuieli se repartizeaza
proportional cu cota-parte din proprietatea comuna a fiecarui proprietar.
(2) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile
efectuate pentru administrarea, intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate in proprietate
comuna.
ART. 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei
cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta
energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in/si pe proprietatea
comuna,
astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de
asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa,
canalizare, incalzire, energie electrica; echipamente de echilibrare hidraulica a
instalatiilor; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul -
partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul;
tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele;
acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere;
personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru
administrator, contabil, instalator, electrician, portar, ingrijitor, personalul care
asigura curatenia etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori
persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si cenzorului/comisiei
de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; cheltuieli cu
produse si accesorii pentru curatenie, alte servicii administrative catre proprietatea
comuna.

Printati undeva ce am scris mai sus si mergeti cu ea la presedinte ( sau macar sa l aratati pe telefon...).
Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2020
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul reparatii coloane de apa cirnu72 cirnu72 Buna ziua as dori sa stiu cum se calculeaza suma de plata la schimbarea coloanelor verticale de apa calda si rece dintr-un bloc cu garsoniere si apartamente ... (vezi toată discuția)
Reparatie acoperis bloc Corina Muresan Corina Muresan Doresc sa stiu ce prevede legea in cazul in care terasa blocului este degradata si la etajul 4 ploua in casa. Sunt obligati toti vecinii sa participe la ... (vezi toată discuția)
Probleme hidroizolatie bloc. NeedSomeHelp NeedSomeHelp Salutare. Locuiesc la etajul 4 intr-un bloc cu 4 etaje. De cand sunt aici am reparat de mai multe ori hidroizolatia pe banii mei, vecinii nu au vrut niciodata ... (vezi toată discuția)