avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Si inca o o problema cu asociatia de locatari. Exita ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Si inca o o problema cu asociatia de locatari. Exita lege cu ...

Si inca o o problema cu asociatia de locatari. Exita lege cu modul in care se calculeaza penalitatile la asociatiile de locatari? Si daca eu sunt in proces cu Asociatia de locatari se mai adauga penalitati la dosarul in curs? Exista vreo noua lege privind penalitatile? Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:03, 8 Decembrie 2020
ART. 77 din legea 196/2018
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru
orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalitatile nu vor fi mai mari
de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30
de zile de la termenul scadent pentru plata, fara ca suma penalitatilor sa poata depasi
suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de
proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice
de la data afisarii.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere, prevazute la alin. (1),
se includ in fondul de penalitati al asociatiei de proprietari si se vor utiliza cu prioritate
pentru plata penalitatilor impuse asociatiei de proprietari de catre terti, precum si
pentru cheltuieli cu reparatiile asupra proprietatii comune, reabilitarea termica sau
consolidarea condominiului. Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere
nu pot fi utilizate si in alte scopuri.

Si, din cate cunosc, penalitatile curg si in timpul procesului...
Da, penalitati curg in timpul procesului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penaliari pentru neplata la termen a cotelor de intretinere andregh andregh buna ziua, Penaliarile pentru neplata la termen a cotelor de intretinere lunare sunt considerate venituri ale Asociatiei de Proprietari ? (vezi toată discuția)
Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ... nalbaru rodica nalbaru rodica Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ptr.neplata intretinerii la o Asociatie de Proprietari?conf.legii nr.230/2007 ,art.49. Un ... (vezi toată discuția)
Asociații de proprietari: se pot folosi banii din penalizările pe care le-am plătit din 2016 până in 2018 pentru lucrări de întreținere? Adrianvalentin82 Adrianvalentin82 Se poat folosi bani din penalizările pe care le-am platit din 2016 pana in 2018 pt lucrări de întreținere la blocul unde locuiesc? (vezi toată discuția)