Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Zilele de concediu de odihna aflate in sold ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Zilele de concediu de odihna aflate in sold la sfarsitul ...

Buna ziua,

Zilele de concediu de odihna aflate in sold la sfarsitul anului 2014, se puteau lua intro peroada de 12 luni sau intro perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul de CO (avand in vedere modificarea aparauta in Legea 12/2015, alin. 2 art 146).?
Pentru cati ani se poate achita compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat aflat in sold, la incetarea contractului de munca? Multumesc,
Potrivit legislatiei in vigoare la acea data, angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

" ... dreptul salariatului de a pretinde despăgubiri pentru nerespectarea de către angajator a dispoziţiilor articolului 146 alineatul 2 din Codul muncii se prescrie în termen de trei ani de la data naşterii dreptului la acţiune (...). Coroborând toate acestea, opinăm ca salariatului căruia îi încetează contractul de muncă îi pot fi compensate în bani zilele de concediu neefectuate într-o perioadă de trei ani din momentul naşterii dreptului la concediu şi până la momentul încetării contractului" ..
www.avocatnet.ro/articol_414...
Multumesc!