Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltrație tavan/Asigurare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltrație tavan/Asigurare

Bună ziua. Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc cu 4 etaje. Din cauza acoperisului degradat ,vecinei din perete cu mine i s-a infiltrat apa in tavan,provocându-i daune in tot apartamentul. Din cauza peretului comun afectat la dumneaei,a apărut și la noi mucegai. Din luna noiembrie s-a început decopertarea acoperisului,dar din cauza faptului că o parte dintre locatari nu au vrut să dea bani,lucrările s-au oprit,iar acum ,toți cei de la etaj ,stam cu scândură si celofan ca acoperiș. Din cauza intemperiilor din ultimele zile, au aparut infiltratii de apa pe tot tavanul din sufragerie. Apartamentul a fost cumparat printr-un credit bancar,cu asigurare facultativă. Marea mea problema este ca am un copil de un an care tuseste si stranuta de cand au inceput ploile. Nu pot sta dupa acei locatari care pur si simplu nu vor sa dea bani,desi au primit de mai multe ori notificări de la asociatie ,sa astepte sa treaca timpul . Ce ma îndrumați să fac?
Probabil singura solutie pentru a finaliza cel mai rapid lucrarile de hidroizolare/sau invelitoare ar fi daca cei de la ultimul etaj (cei afectati puternic) ar pune banii pt respectivele lucrari astfel incat acestea sa se faca urgent.
Insa, chiar si in acest mod, trebuie o decizie la nivelul asociatiei in care sa se consemneze aceste lucruri, ca apoi voi sa puteti recupera acele sume datorate conform cotelor indivize ale tuturor, fie si incet incet, de la toti proprietarii apartamentelor din bloc. Nustiu dar cred ca asta as incerca eu sa fac daca as fi pus in situatia prezentata.

Cat despre asigurare va pot spune doar un lucru pe care l-am aflat pe cand cautam date referitoare la asigurari (pt apartamentul mamei mele ce se afla la ultim etaj) : in cazul infiltratiilor de la terasa blocului societatile de asigurari nu acopera sau nu am gasit eu vreuna care sa o faca .
Multumesc pentru sfat. Da..ne-am gândit, dar suma care lipsește, este destul de mare si nu dispunem de ei. Chiar dacă s-ar împărți la cele 4 ap de la etaj. Sunt persoane care s-au împrumutat și pentru suma inițială.