avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltrație tavan/Asigurare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltrație tavan/Asigurare

Bună ziua. Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc cu 4 etaje. Din cauza acoperisului degradat ,vecinei din perete cu mine i s-a infiltrat apa in tavan,provocându-i daune in tot apartamentul. Din cauza peretului comun afectat la dumneaei,a apărut și la noi mucegai. Din luna noiembrie s-a început decopertarea acoperisului,dar din cauza faptului că o parte dintre locatari nu au vrut să dea bani,lucrările s-au oprit,iar acum ,toți cei de la etaj ,stam cu scândură si celofan ca acoperiș. Din cauza intemperiilor din ultimele zile, au aparut infiltratii de apa pe tot tavanul din sufragerie. Apartamentul a fost cumparat printr-un credit bancar,cu asigurare facultativă. Marea mea problema este ca am un copil de un an care tuseste si stranuta de cand au inceput ploile. Nu pot sta dupa acei locatari care pur si simplu nu vor sa dea bani,desi au primit de mai multe ori notificări de la asociatie ,sa astepte sa treaca timpul . Ce ma îndrumați să fac?
Cel mai recent răspuns: ionela.balan , utilizator 13:28, 12 Decembrie 2020
Probabil singura solutie pentru a finaliza cel mai rapid lucrarile de hidroizolare/sau invelitoare ar fi daca cei de la ultimul etaj (cei afectati puternic) ar pune banii pt respectivele lucrari astfel incat acestea sa se faca urgent.
Insa, chiar si in acest mod, trebuie o decizie la nivelul asociatiei in care sa se consemneze aceste lucruri, ca apoi voi sa puteti recupera acele sume datorate conform cotelor indivize ale tuturor, fie si incet incet, de la toti proprietarii apartamentelor din bloc. Nustiu dar cred ca asta as incerca eu sa fac daca as fi pus in situatia prezentata.

Cat despre asigurare va pot spune doar un lucru pe care l-am aflat pe cand cautam date referitoare la asigurari (pt apartamentul mamei mele ce se afla la ultim etaj) : in cazul infiltratiilor de la terasa blocului societatile de asigurari nu acopera sau nu am gasit eu vreuna care sa o faca .
Multumesc pentru sfat. Da..ne-am gândit, dar suma care lipsește, este destul de mare si nu dispunem de ei. Chiar dacă s-ar împărți la cele 4 ap de la etaj. Sunt persoane care s-au împrumutat și pentru suma inițială.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hidroizolatie terasa balcon saab saab Locuiesc la etajul 9 intr-un bloc de 10 etaje. De multa vreme in balconul meu la fiecare ploaie exista infiltratii. In timp au afectat structura de rezistenta ... (vezi toată discuția)
Litigiu cu asociatia de proprietari ralucucinis ralucucinis Buna ziua! Voiam sa intreb daca este posibil sa introdc o actiune pentru repararea pagubelor produse in locuinta ca urmare a nerepararii acoperisului de catre ... (vezi toată discuția)
Asigurare locuintei la omniasig claudia_petre87 claudia_petre87 Buna ziua, Am o asigurare AM Plus incheiata la Omniasig. Am platit din 2010 pana in prezent si la sfarsitul anului 2014 am avut o dauna. Desi locuiesc la ... (vezi toată discuția)