Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pot beneficia de esalonarea simplificata?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pot beneficia de esalonarea simplificata?

Buna ziua,

Daca am o decizie de accesorii comunicata inainte de declararea starii de urgenta, cu termen de plata 06.04.2020, pot beneficia de esalonarea simplificata pentru sumele stabilite prin decizia de accesorii?
Va multumesc!
george-neagu, moderator
Da, in OUG 181/2020: Pentru obligațiile fiscale principale și accesorii a căror scadență/termen de plată s-a împlinit după data declarării stării de urgență și nestinse până la data eliberării certificatului de atestare fiscală, administrate de organul fiscal central, denumit în continuare organ fiscal, se aprobă eșalonarea la plată pe o perioadă de cel mult 12 luni.
(4) Obligațiile fiscale prevăzute la alin. (2) sunt stabilite prin următoarele documente/acte administrative depuse/comunicate după data declarării stării de urgență, a/al căror scadență/ termen de plată se împlinește până la data eliberării certificatului de atestare fiscală și vizează inclusiv perioade fiscale anterioare:
a) declarații fiscale, inclusiv cele depuse cu întârziere;
b) decizii de impunere;
c) declarații rectificative;
d) decizii referitoare la obligațiile fiscale accesorii;
e) titluri executorii transmise spre recuperare organelor fiscale, potrivit legii;
f) orice alte acte prin care se stabilesc impozite, taxe, contribuții sociale și alte sume datorate bugetului general consolidat

ANAF spune ca daca sunt comunicate inainte de starea de urgenta nu intra in esalonare, pe baza celor de mai sus cuprinse in ordinul referitor la procedura de esalonare simplificata
alexgherasim, utilizator