avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie, vanzare sau testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie, vanzare sau testament?

Buna ziua,

Detin o proprietate si as vrea ca dupa decesul meu jumatate sa revina baiatului meu si cealalta jumatate sorei mele. Precizez ca singurul mostenitor este baiatul meu.

Care varianta este mai sigura si mai ieftina? Donatie, vanzare sau testament?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:02, 15 Decembrie 2020
Testamentul nu transmite proprietatea, astfel incat la decesul dvs, va trebui dezbatuta succesiunea.
Cat priveste restul..depinde ce doriti dvs.
Daca fiul si sora va achita un pret real, sincer si serios, incheiati un contract de vanzare.
Daca doriti sa le transmiteti proprietatea gratuit, fara nicio obligatie pecuniara, incheiati un contract de donatie.
prin donatie, dati, prin contract de vanzare vindeti, prin testament, lasati.
puteti lasa prin testament o jumatate din ap baiatului si jumatate surorii.
vor dezbate dupa decesul dvs succesiunea la notar daca se inteleg sau in instanta,daca fiul arputea avea obiectii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)
Vanzare pamant de catre coproprietar, cu proprietar decedat Crissy13 Crissy13 Buna ziua . Mama mea doreste sa vanda un pamant la care proprietar in acte e trecut tatal meu ,decedat cu ani in urma. Ca sa vanda pamantul ,trebuie neaparat ... (vezi toată discuția)