Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu crestere copil de cel putin o luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu crestere copil de cel putin o luna

Buna ziua,
Este legal ca sa ii fie refuzata (taticului) de catre societatea unde lucreaza cererea pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului de cel putin o luna si de eliberare a adeverintei pe motiv ca nu a depus pe langa cerere copia cartii de identitate a sotiei? De asemenea este legal ca societatea unde lucreaza sotul sa ceara actele sotiei, cum ar fi CI si adeverinta de la locul de munca al dansei cum ca si-a reluat activitatea si cu ce data? Va rog si baza legala daca se poate. Va multumesc si astept cu interes raspunsurile.
orianadiana, utilizator
1. OUG 111/2010
art.25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și la art. 11 alin. (1) lit. a). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.
.....

art.26
.....
(2) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei nerespectarea de către angajator a prevederilor art. 25.
.....
(4) Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute la alin. (1)-(3) se fac de către inspectorii sociali.
....

2. In practica uzitata, se depune doar cererea si copie certificat de nastere copil .