Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna Ziua! Doresc un raspuns pentru sotia mea care e ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna Ziua! Doresc un raspuns pentru sotia mea care e nascuta ...

Buna Ziua! Doresc un raspuns pentru sotia mea care e nascuta in 1965 aprilie cu o vechime de 34 ani din care 5 ani in grupa 1 de munca.Cind ar putea iesi la pensie avind in vedere cei 2 ani datorita normelor de poluare conf.noilor normative adaugate la legea pensie(30 ani domiciliu in Munc.Calarasi) Multumesc mult!
Limita de varsta la 60 ani si 4 luni.
Pensie anticipata partiala la 57 ani si 10 luni.
Reducerrea de 2 ani de la poluare nu se poate cumula cu reducerea de 2 ani si 6 luni de la grupa I.
Multumesc mult!Am gresit eu 10 ani in grupa 1 de munca din cei 34 de ani de muna.Multumesc pentru intrelegere!
-Limita de varsta la 57 ani si 10 luni.
Carp Mircea, utilizator
Buna Ziua!Si anticipat?Se iau in considerare cei 2 ani reducere datorita poluarii?(locuit 30 ani in Calarasi)Multumesc mult!
Cei 2 ani nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.