avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna Ziua! Doresc un raspuns pentru sotia mea care e ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna Ziua! Doresc un raspuns pentru sotia mea care e nascuta ...

Buna Ziua! Doresc un raspuns pentru sotia mea care e nascuta in 1965 aprilie cu o vechime de 34 ani din care 5 ani in grupa 1 de munca.Cind ar putea iesi la pensie avind in vedere cei 2 ani datorita normelor de poluare conf.noilor normative adaugate la legea pensie(30 ani domiciliu in Munc.Calarasi) Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:34, 15 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Limita de varsta la 60 ani si 4 luni.
Pensie anticipata partiala la 57 ani si 10 luni.
Reducerrea de 2 ani de la poluare nu se poate cumula cu reducerea de 2 ani si 6 luni de la grupa I.
Multumesc mult!Am gresit eu 10 ani in grupa 1 de munca din cei 34 de ani de muna.Multumesc pentru intrelegere!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
-Limita de varsta la 57 ani si 10 luni.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Decembrie 2020
Carp Mircea, utilizator
Buna Ziua!Si anticipat?Se iau in considerare cei 2 ani reducere datorita poluarii?(locuit 30 ani in Calarasi)Multumesc mult!
Cei 2 ani nu se cumuleaza cu alte reduceri de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara, vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea ... ileana.ionascu@yahoo.com ileana.ionascu@yahoo.com Bună seara, Vă rog din suflet să-mi spuneți când ar putea să iese la pensie mama mea și la ce pensie se încadrează? Este născută în August 1965 ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? lumimor lumimor Am 45 ani.O vechime in campul muncii de 23 ani.9 ani sunt in grupa 1 si 9 in grupa a doua de munca.Sunt o persoana cu handicap accentuat de 3 ani (diabet ... (vezi toată discuția)
Informații pensionare nelu 2009tm nelu 2009tm Buna ziua ,as vrea sa aflu ,va rog , daca ma pot pensiona ,chiar si anticipat avind urmatoarea situatie ; barbat nascut in septembrie 1963 ,lucrez de la 18 ani ... (vezi toată discuția)