avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general completare factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

completare factura

Salut, as avea si eu o intrebare.A fost garda la noi si ne-a amendat ca pe factura nu am trecut nr.contractului sau comenzii.Pot sa invoc, la plangerea la contraventie, faptul ca noi nu am incheiat contract, nu avem nici o comanda, deoarece exista doar un contract verbal intre noi.Mentionez ca la contractele comerciale nu este obligatorie forma scrisa (art.46 C.com).Precizez ca potrivit art.3, alin.4 din OMFP aveam obligatia sa trecem pe factura nr.comanda sau contract.
Cel mai recent răspuns: ELENUTA CIOBANU , Consultant fiscal 17:48, 14 Octombrie 2006
vezi cod fiscal. nu exista contracte verbale ci numai scrise si semnate,
documenteaza-te bine dar nu ai dreptate
Cum sa nu existe contracte verbale.Forma scrisa este obligatorie doar pentru anumite tipuri de contracte.
Atunci spuneti-mi daca ajungeti in litigiu ce dovezi aveti, ca vorbele nu se iau in calcul
Din moment ce am emis o factura care este semnata de ambele parti, nu este o dovada sufiecienta ca a existat o intelegere verbala.
Si sunt acceptate si vorbele-proba cu martori.
Mijloacele de proba pe care le pot folosi contribuabilii
Intre textele legale rigide si aplicarea legii in favoarea contribuabilului

Codul de procedura fiscala prevede ca in fata organelor de control mijloacele de proba de care se poate uza, conform art. 49 alin. 1, sunt:
a) solicitarea informatiilor, de orice fel, din partea contribuabililor si a altor persoane;
b) solicitarea de expertize;
c) folosirea inscrisurilor;
d) efectuarea de cercetari la fata locului.
In art. 2 din acelasi Cod se specifica doua aspecte:
- alin. 2: "Prezentul cod constituie procedura de drept comun pentru administrarea impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat";
- alin. 3: "Unde prezentul cod nu dispune, se aplica prevederile Codului de procedura civila"

Alte discuții în legătură

Semnatura -factura melcsy melcsy exista un contract de antrepriza semnat de 2 beneficiari, care defapt sunt sot si sotie. factura insa este semnata numai de catre una dintre ei....exista ... (vezi toată discuția)
Mari probleme intr-o societate comericala!!!! lifeforrent lifeforrent Va implor dati-mi si mie raspunsurile corescte pentru aceasta sitautie...va implorrrrr este o chestie de viata si moarte va rogggggg extrem de ... (vezi toată discuția)
Comanda de transport = contract? Cati L. Cati L. Buna ziua, Poate fi considerat contract o comanda de transport rutier? Firma a facut o comanda pentru un transport pe care a anulat-o dupa mai mult de 24 ... (vezi toată discuția)