Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbarea administratorului.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbarea administratorului.

Buna ziua!

Suntem o asociatie de proprietari si dorim schimbarea administratorului pentru nemultumirile cauzate asociatiei. In prezent, presedintele asociatiei este plecat din tara, pe o perioada nedeterminata. Toata asociatia ne-am pus de acord si am semnat un tabel prin care dorim aceasta schimbare. Am semnat aproape toti (exceptie 3 persoane care nu locuiesc in imobil) pentru schimbarea administratorului si alegerea noului prsedinte. Sarcina mea este sa ii aduc la cunostiinta administratorului actual.. Va rog, daca ma puteti ajuta in baza carei legi pot formula scrisoarea. Va multumesc, anticipat!
Buna ziua,
Ce fel de contract exista intre asociatie si administrator?
Am incercat sa aflu de la un vecin, dar nimeni nu stie. Vechiul presedinte a lasat toate actele asociatie la administrator.

Poate cineva imi poate spune ce lege se aplica, pt ca L 230, nu mai este in vigoare. Ca sa intocmesc scrisoarea am nevoie sa fac referire la o lege.
Nu aveti presedinte de asociatie
Comitet executiv exista ?
In conditiile in care afirmati "nemultumiri cauzate asociatiei" este obligatoriu necesar sa verificati temeinic continutul CIM si fisa postului
Daca administratorul de imobil a incalcat clauzele raportului juridic de munca sau din fisa postului,reprezentantii angajatorului pot decide rezilerea unilaterala a raportului de munca pentru incalcarea clauzelor in sarcina angajatului
Cititi legea 196/2018 si incadrati-va la un articol. Legea 230/2007 este abrogata. Daca nu este presedintele trebuie sa actioneze membrul din comitetul executiv care-i tine locul. Cereti ajutorul si serviciului pentru asociatii de proprietari de la primaria unde sunteti arondati. Sunt obligati sa va ajute daca aduceti in discutie si fraude financiare.
Printr-un tabel semnat de 20 % dintre membri asociatiei ( deci numai MEMBRI ) puteti alege un nou presedinte iar acesta vede ce contract de munca are iar apoi actionati conf codului munci.