Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Perioada garantie lucrari desfiintate constructii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Perioada garantie lucrari desfiintate constructii

Ce garantie pot solicita intr-un contract de lucrari pentru lucrarile de desfiintare a unei constructii si care este baza legala?
Nu voi construi imediat dupa desfiintare si vreau sa ma asigur ca in momentul in care voi proceda pentru sapaturi nu gasesc ingropate resturi din vechea constructie.
Multumesc!
Nu stiu ce intelegeti dvs prin garantii.
Garantii in limbaj popular se traduce in clauze contractuale in limbaj juridic.
Iar garantii in limbaj juridic sunt strict si limitativ prevazute de lege.
Opinia mea este , sa va asigurati ca antreprenorul accepta asemenea pretentii din partea dvs , ...ca sa nu muncim degeaba.
Sfatul este sa va exercitati dreptul de control al executarii lucrarii pe parcursul demolarii si asta este solutia. Oricum la sfarsit se semneaza un proces verbal de receptie, care teoretic ar lipsi de efecte garantiile.