Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, articolul 72, aliniatul 1 din OUG 70/2020 ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, articolul 72, aliniatul 1 din OUG 70/2020 mai este ...

Buna ziua, articolul 72, aliniatul 1 din OUG 70/2020 mai este in vigoare, se mai aplica ?
" (1)Pe perioada starii de alerta , operatorii de transport si distributie energie electrica si gaze naturale asigura continuitatea furnizarii serviciilor , iar in situatia in care este incident un motiv de debransare/deconectare , amana efectuarea acestei operatiuni pina la incetarea starii de alerta."
Deoarece nu am achitat debitul restant de 300 lei la timp , compania de gaz a debransat contorul de gaz luna trecuta, iar luna aceasta a facturat serviciul de deconectare , reconectare in suma de 270 lei.
Vreau sa stiu daca pot face o notificare sau nu, pentru scaderea acestei sume din factura viitoare.
Va multumesc
celeonora, utilizator
Este in vigoare acest text de lege.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc frumos, i-am notificat ca nu sunt de acord cu privire la suma facturata privind deconectarea/reconectarea. Pe buletin au bifat SIGILARE,nu sistare sau limitare.