avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am asa o intrebare, am cumparat un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am asa o intrebare, am cumparat un apartament in martie, ...

Buna ziua!
Am asa o intrebare, am cumparat un apartament in martie, 2019. Apartamentul nu s’a folosit pina in luna ianuarie 2020. La numai 3 luni de utilizare, apa s’a scurs pe sub dus(dusul e construit direct pe pardosea tot din teracota. Teracota de linga rigola dusului s’a umflat, si s’a desprins din pardosea, si a ajuns apa pina in hol la intrare in apartament(la 2 m distanta de zona dusului). In incercarea de remediere a problemei cu vinzatorul mi s’a spus ca aceasta problema nu se incadreaza in nici un fel de garantii. Puteti sa’mi sugerati va rog ce pasi sa intreprind, pentru ca in momentul de fata vinzatorul nu vrea sa’si asume responsabilitatea de garantie pe cale amiabila. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:00, 19 Decembrie 2020
Buna seara,

Așa consideră angajatorul, eu consider că această problemă se încadrează la garanții. Dacă nu va dori de bună voie, veți avea o acțiune contractuală în instanță. Ați luat de la un constructor apartamentul ?
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns. Da, apartamentul e nou intr’un bloc rezidential nou construit, si l’am cumparat direct de la firma de constructii. Contractul e incheiat pe numele la unul din reprezentantii firmei. Mi’a refuzat reparatia sub pretextul ca gresia si dusul nu se incadreaza in garantie. Am gasit o echipa sa faca reparatia, nu puteam sa stau cu dusul asa. Si vreau sa stiu din punct de vedere legal cum pot proceda mai departe, la cine pot sa ma adresez? Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Decembrie 2020
Infoprop, utilizator
Daca este imobil nou dat in exploatare,notificati oficial constructorul cu obligatia remedierii defectiunii-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata reparare telefon gasit ValiF ValiF Bună ziua / bună seara! De aproximativ o lună şi jumătate mă lovesc de o situaţie tare ciudată în ceea ce priveşte un telefon ce l’am găsit ... (vezi toată discuția)
Reparatie terasa acoperis bloc nou dan.p_2018 dan.p_2018 Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc nou construit (terasa acoperis in garantie) si la fiecare ploaie mai abundenta am infiltratii de apa in tavan, ... (vezi toată discuția)
Cine ar trebui sa suporte reparatia acoperisului unui bloc nou? draghici.maryana draghici.maryana Buna ziua, Locuieste la et 3/3 al unui bloc construit in 2012 deci destul de nou. Ma confrunt cu probleme cu acoperisul in sensul ca atunci cand ploua se ... (vezi toată discuția)