Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara , am o mare nelămurire . Am primit o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara , am o mare nelămurire . Am primit o executare silita ...

Buna seara , am o mare nelămurire . Am primit o executare silita pentru programul de vizita al fostului concubin pe care îl are impreuna cu minorul, motivarea fiind ca nu il respect, lucru total neadevărat!!!!! Si obligatia de a il duce pe minor la sediul acestora pentru a fi luat de tatăl său in Ajun de Crăciun, conform programului . De asemena, sunt obligată la plata unei sume de bani, intrebarea mea este daca aceste cereri se pot face fara a aduce probe in sensul motivarii si care sunt demersurile pentru a depune contestatie pentru ca sincer nu doresc să plătesc o sumă de bani pentru un lucru pe care nu l-am facut si pe care desigur ca il pot dovedi .
buna. nu sunt in domeniu juridic insa, judecand dupa ceea ce ziceti ar fi cuvantul lui impotriva cuvantului dvs deci cu siguranta vor fi necesare probe, martori etc
Trebuie sa mergeti la avocat ca sa va lamuriti si sa analizeze probele.
Problema este aceea ca si avocatul va costa bani.
Nu aveti ce face decat sa va prezentati cu minorul acolo, cu sau fara avocat.

Se poate face o contestatie la executare dar ar putea fi un proces cu mult mai dificil decat pare si ati avea nevoie si de avocat foarte bun ca sa rasturnati tot..
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
contestati executarea, aveti termen 15 zile sa depuneti contestatia de cend ati primit somati aaia.
ce program are tatal si cand nu s-a respectat vizita.?
gi-jane2, moderator
Pai e simplu, respectați programul de relații personale și nu se întâmplă nimic
Doamnă, trebuie să dovediţi că în zilele acelea de program, dvs. aţi permis tatălui să beneficieze de dreptul său la relaţii personale cu copilul şi că domnul a cerut executarea silită în mod abuziv. În continuare, ţinând cont de intenţiile malefice ale domnului tată, de spoliere financiară a dvs., asiguraţi-vă la fiecare zi de program cu martori şi înregistrări, pentru a contracara acuzaţiile domnului.Sunt foarte mulţi tătici care se folosesc de martori mincinoşi pentru a-şi acuza fostele soţii, pentru simplul fapt că din dreptul lor de vizită, pot obţine venituri nemuncite, din munca mamei. Dvs. aveţi venituri mari? De obicei, mamele cu venituri peste medie sunt acuzate de nerespectarea programului de relaţii personale.