Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... \'\" Pentru a putea beneficia de serviciile unui ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

'" Pentru a putea beneficia de serviciile unui asistent personal ...

'" Pentru a putea beneficia de serviciile unui asistent personal profesionist la domiciliul acestuia, adultul cu handicap grav sau accentuat nu trebuie să dispună de spațiu de locuit și nu trebuie să realizeze venituri mai mari decât salariul mediu pe economie. "

Ce inseamna asta? ma poate lamuri cineva? Va multumesc!
Sunt doua conditii care trebuie sa fie indeplinite de catre adultul cu handicap grav sau accentuat pentru a putea beneficia de serviciile unui asistent personal profesionist, si anume:
- nu trebuie să dispună de spațiu de locuit
și
- nu trebuie să realizeze venituri mai mari decât salariul mediu pe economie. (Salariul mediu brut pe economie în 2020, este 5429 lei.)
Spatiu de locuit? Adica pers cu handicap sa nu aiba o casa?

Daca are handicap +asistent personal inseamna ca adultul cu handicap nu are dreptul la o profesie?

Cornel Vasile a scris:

Sunt doua conditii care trebuie sa fie indeplinite de catre adultul cu handicap grav sau accentuat pentru a putea beneficia de serviciile unui asistent personal profesionist, si anume:
- nu trebuie să dispună de spațiu de locuit
și
- nu trebuie să realizeze venituri mai mari decât salariul mediu pe economie. (Salariul mediu brut pe economie în 2020, este 5429 lei.)

alessysz, utilizator
Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale și capacității de muncă, atestate prin certificatul de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel județean sau al sectoarelor municipiului București.