Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietari la Adunarea Generala a Asociatiei de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietari la Adunarea Generala a Asociatiei de Proprietari. ...

Proprietari la Adunarea Generala a Asociatiei de Proprietari.
La noi la Asociatia de Proprietari a ajuns un administrator care comite numai greseli (infractiuni pot fi dovedite doar in justitie desi are deja vreo 2 plangeri penale) profitand de:
1) Indolenta oamenilor din 300 proprietari la sedinta sau prezentat doar 20 majoritatea alcooliti ai dansului
2) Deoarece printre cele 20 persoane prezente eram si 5-6 persoane de eram contra dansului ,dansul cu tupeu a poftit afara toti cei ce nu erau proprietari ai locuintelor pe care le reprezentau (proprietari erau parintii lor alte rude etc),de am ramas singura sa strig toate ilegalitatile de le comite acest administrator desigur in injuraturile alcoolitilor dansului.
Intreabarea mea este la Adunarea Generala a Asociatiei de Proprietari pot participa doar proprietarii apartamentelor sau si rude ale acestora ,chiriasi de locuiesc la acea adresa avand si pe cartea de identitate adresa respectiva ?
Va multumesc!
alina_25, utilizator
Articolul 49
(3)Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari se au in vedere urmatoarele:
a)fiecare proprietar, membru al asociatiei, are dreptul la un vot pentru unitatea sa de proprietate imobiliara;

b)pentru hotararile cu privire la stabilirea fondurilor pentru consolidare, reabilitare si modernizare, votul fiecarui proprietar, membru al asociatiei, are o pondere egala cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna;

c)in situatia in care un proprietar detine o cota-parte indiviza de parti comune mai mare de jumatate din totalul cotelor-parti indivize de proprietate comuna din condominiu, ponderea voturilor de care el dispune este limitata, fiind egala cu suma ponderii voturilor celorlalti proprietari;

d)proprietarul, membru al asociatiei, poate fi reprezentat in adunarea generala de catre un membru al familiei sau de catre un alt reprezentant care are o imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarul in numele caruia voteaza;

e)un membru al asociatiei de proprietari poate reprezenta cel mult un membru absent, daca prezinta imputernicire scrisa si semnata de catre proprietarii in numele carora voteaza. O copie a imputernicirii se ataseaza procesului-verbal al sedintei;

f)presedintele, membrii comitetului executiv, administratorul, cenzorul/comisia de cenzori sau alt membru al familiilor acestora nu pot primi mandat pentru a reprezenta un alt proprietar in cadrul adunarii generale;

[ link extern ]
latka, moderator
Multumesc frumos pentru raspuns!
in primul rand ma uimeste ca la asa un bloc mare vorbim de un administrator care conduce sedinta !
Sedinta o conduce presedintele blocului.
La sedinta pot participa si proprietari care nu sunt membrii, dar nu au drept de vot.
Pot participa chiriasi dar cu imputernicire de la proprietar.
Pana la justitie,,eventuale incalcari ale dispozitiilor in vigoare si trimiterea spre competenta solutionare in instanta pentru analiza si legala solutionare ,unitatile teritoriale ale ministerului public pot dispune verificari ale sesizarilor legal intocmite cu probarea acuzelor
La adunarea generala a asociatiilor de proprietari pot participa numai persoanele delegate prin inscris =imputernicire personal asumata de catre membri proprietari