Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Stimaţi domni, stimate doamne, Cărţile pot fi ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Stimaţi domni, stimate doamne, Cărţile pot fi distribuite ...

Stimaţi domni, stimate doamne,

Cărţile pot fi distribuite audio contra cost dacă autorul acestora s-a stins din viaţă, cu cel puţin 70 de ani în urmă. Legislaţia României, codul penal, civil, pot fi multiplicate şi distribuite fizic sau audio gratuit sau contra cost de un particular, fără ca acesta să fie tras la judecată pentru violarea dreptului de autor, de proprietate intelectuală sau alt motiv?

Vă mulţumesc !
Stimate domnule Trandafir,

Întrebarea mea nu se referea la cărţi, dar la legislaţie. Codul penal, civil, şi restul legislaţiei ţării sunt protejate de drepturi de autor sau proprietate intelectuală, pot fi ele reproduse audio şi distribuite?
carte audio, utilizator
Reiterez: Nu pot beneficia de protecția legală a dreptului de autor textele oficiale de natură politică, legislativă, administrativă, judiciară și traducerile oficiale ale acestora..

Deci textele de legislatie nu intra sub protectia drepturilor de autor.
Stimate domnule Vasile,

Vă mulţumesc pentru răspuns. Deci, oricine poate să reproducă audio textele de legislaţie şi să le distribuie contra-cost, fără a fi tras la răspundere?

Vă mulţumesc!
Asa reiese din Legea 8/1996 .
Stimate domnule Trandafir,
Întrebarea mea nu se referea la cărţi, dar la legislaţie. Codul penal, civil, şi restul legislaţiei ţării sunt protejate de drepturi de autor sau proprietate intelectuală, pot fi ele reproduse audio şi distribuite?

Stimabile @ carte auto, aveti dreptate ... :)))
M-a indus in eroare dnul Popa cu mostenitorii săi, ce sa mai ...nu am citit bine si nici tot,
(asa ne trebuie , daca in ziua sfanta stam la povesti in loc sa bem , ...)
Asa zic si eu, ca legislatia nu este revendicata prin drepturi de autor, parca asa ne spunea si la scoala,
...asadar, e la liber cum se spune. :)))

P.S. Oricum, chiar daca v-a/ne-a luat cam mult ca sa primiti un raspuns,
si chiar daca s-a raspuns initial la altceva ...eu zic ca raspunsul cu "autorii si mostenitorii" poate profita altora,
Sens in care ...Hai noroc!