Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate aplica darea in plata in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate aplica darea in plata in urmatoarea situatie?

Buna seara,

Se poate aplica darea in plata in urmatoarea situatie?
Banca a executat deja imobilul ipotecat si a cesionat restul creantei neacoperite catre o societate nebancara.
Creditorul nu a fost instiintat de cesiune si acum va fi poprit pentru restul de plata.
Creditorul a formulat o notificare catre banca pentru darea in plata, dar banca a declarat ca a cesionat creanta.
Se mai poate solicita darea in plata in aceasta situatie?
Multumesc!
Buna ziua,
Da. Se poate.
Creditorul nu a fost instiintat de cesiune si acum va fi poprit pentru restul de plata.
Creditorul a formulat o notificare

in realitate, va referiti la debitor.
În situaţia în care creditorul nu se conformează dispoziţiilor prevăzute de lege, adică nu declară stinsă datoria, debitorul poate cere instanţei să pronunţe o hotărâre prin care să se constate stingerea obligaţiilor născute din contractul de credit ipotecar şi să se transmită dreptul de proprietate către creditor.

[ link extern ]
Multumesc!