avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate aplica darea in plata in urmatoarea ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate aplica darea in plata in urmatoarea situatie?

Buna seara,

Se poate aplica darea in plata in urmatoarea situatie?
Banca a executat deja imobilul ipotecat si a cesionat restul creantei neacoperite catre o societate nebancara.
Creditorul nu a fost instiintat de cesiune si acum va fi poprit pentru restul de plata.
Creditorul a formulat o notificare catre banca pentru darea in plata, dar banca a declarat ca a cesionat creanta.
Se mai poate solicita darea in plata in aceasta situatie?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: scsa , utilizator 19:37, 29 Decembrie 2020
Buna ziua,
Da. Se poate.
Creditorul nu a fost instiintat de cesiune si acum va fi poprit pentru restul de plata.
Creditorul a formulat o notificare

in realitate, va referiti la debitor.
În situaţia în care creditorul nu se conformează dispoziţiilor prevăzute de lege, adică nu declară stinsă datoria, debitorul poate cere instanţei să pronunţe o hotărâre prin care să se constate stingerea obligaţiilor născute din contractul de credit ipotecar şi să se transmită dreptul de proprietate către creditor.


[ link extern ]
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitatea contractului de cesiune de creanta mari mari Buna ziua Sunt in situatia urmatoare:in 2008 am contractat un credit ipotecar de la banca x, notandu-se ipoteca asupra apartamentului.Dupa un an de zile de la ... (vezi toată discuția)
Taxe executare silita - dare in plata newsady newsady am un credit ipotecar la o banca pe care nu-l mai pot plati. banca a apelat la un executor judecatoresc. am primit acasa somatia de plata\" in 1(una) zi\" a ... (vezi toată discuția)
Ipotecă mobiliară asupra unei creanței. sunt băncile deschise la acordarea de împrumuturi pentru astfel de cesiuni? UTILizatorUTIL UTILizatorUTIL Buna ziua, Societatea A doreste sa \"cumpere\" un drept creanta a unei entitati de recuperari creante care poarta asupra debitorului, societatea B ... (vezi toată discuția)