Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cum promovează medicii în gradatii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cum promovează medicii în gradatii

Pe baza de examen organizat conform legislatiei in vigoare.

Dati-ne mai multe detalii despre ce doriti sa aflati.

Cornel Vasile a scris:

Pe baza de examen organizat conform legislatiei in vigoare.

Dati-ne mai multe detalii despre ce doriti sa aflati.

Medic primar, trei ani vechime, cand si cum poate promova la gradatia I
Promovarea în grade sau trepte profesionale imediat superioare se face din 3 în 3 ani, în funcţie de performanţele profesionale individuale, apreciate cu calificativul foarte bine, cel puţin de două ori în ultimii 3 ani în care acesta s-a aflat în activitate, de către o comisie desemnată prin dispoziţie a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte şi sindicatele sau, după caz, reprezentanţii salariaţilor.
Mulțumesc mult!