Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Furt si distrugere: din tabloul electric general de pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Furt si distrugere: din tabloul electric general de pe palier ...

Furt si distrugere: din tabloul electric general de pe palier s-au furat sigurantele pentru apartamentul meu.Gasit frigiderul dezghetat,apa pe jos,mancare stricata.Pus alte sigurante si rezolvat momentan.A doua oara furat sigurantele si taiat cu patentul conductorul electric.Chemat Electrica care a reparat conductorul.A treia data iar furat sigurantele si taiat conductorul electric.Chemat Electrica care a reparat conductorul.Persoana care vrea sa faca rau este necunoscuta.Pot sa montez o camera de supraveghere a tabloului electric genaral de pe palier?Administratia a zis ca nu se amesteca,Electrica a spus ca daca se mai repeta nu mai poate repara.Persoana pusa pe distrus pare foarte determinata sa continue.Cum pot sa aflu cine este?
Instalarea sistemelor de supraveghere impune respectarea si parcurgerea unor etape
Mai convenabil este sa restrictionati accesul la tabloul general ,cu sistem de siguranta
Puteti sesiza politia teritoriala care poate dispune inclusiv prelevarea de amprente
Puteti inchide tabloul electric cu lacat si monta interfon la usa de la scara. Asociatia are atributii in acest sens, nu se poate eschiva. Si montarea de camere de supraveghere intra in atributiile asociatiei de proprietari.
Sesizati politia in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru a-i responsabiliza.
Pe tablou sunt amprentele mele pentru ca am deschis taloul sa ma uit ce s-a intamplat, plus ale lucratorilor de la Electrica care au lucrat sa repare conductorul taiat..Administratia a spus ca nu pot sa pun eu lacat pe tablou pentru ca apartine celor de la Electrica si ei trebuei sa aiba acces permanent,precum si orice alt locatar care vrea sa schimbe o siguranta arsa pentru apartamentul lui,nu pot sa le restrictionez accesul si sa stea fara energie electrica pentru ca am incuiat eu tabloul!Serios acum,amprenteaza toti locatarii din bloc?Sau pun intrebarea clasica: "pe cine banuiesti?" ? De camere video de supraveghere se feresc toti pentru ca se simt spionati dar in situatii ca aceasta in care se produc infractiuni nu credeti ce sunt chiar necesare?
mitabiciclista, utilizator
De regula, firma de distributie electricitate inchide tablourile cu lacate proprii, cu imbus si lasa pe tablou afis cu numere de telefon pentr interventie.
Politia are diverse proceduri si metode de depistare infractori. Faceti sesizare scrisa. Lasati-i sa-si faca meseria.