Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... PROGRAMUL RABLA
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

PROGRAMUL RABLA

Sunt Comanac DUMITRU 69 DE ANI COM. SANDULENI JUD. BACAU .
DACA POT BENEFICEA DE BONUL VALORIC FARA SAMI CUMPAR O ALTA NOUA MASINA PUTAND VINDE BONUL UNEI PERSOANE CARE CUMPARA O MASINA NOUA???
Buna ziua,
Raspunsul este NU.
Conform prevederilor de Guvern, prin programul rabla, se incurajeaza achizitionarea de autoturisme noi si nu numai simpla vanzare a celor vechi.
Se zvoneste ca o sa fie o modificare a programului rabla si ca se vor putea folosi pana la 3 bonuri valorice pentru achizitionarea unui autoturism nou. Si ca bonurile nu vor fi nominale. Daca o sa fie asa, atunci veti putea da masina si sa vindeti bonul (problema este sa gasti cumparator...)
Din pacate de bonul valoric beneficiaza doar titularul certificatului de inmatriculare a autoturismului vechi predat.Va sfatuiesc ca sa cumparati masina noua cu banii de la persoana care vrea un nou autoturism dar inmatricularea se va face tot pe numele dumneavoastra.