Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... - vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

- vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns la următoarele ...

- vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns la următoarele 2 probleme:

1. - părerea unui consilier juridic - dată directorului instituției noastre într-o problemă de serviciu este consultativă ?
- directorul - hotărăște, de ex. : alegerea sancțiunii mai aspre sau chiar desfacerea CIM al unui angajat ?
sau juristul trebuie să spună exact ce sancțiune trebuie să se aleagă ?

2. - dacă nu există vreo prevedere legală sau proceduri interne - pentru rezolvarea unei probleme de serviciu, cum se procedează?
- juristul trebuie să spună cum se va proceda ?
- dar dacă juristul se abține sau chiar nu știe cum să se procedeze, se poate cere îndrumarea Consiliului Judeţean - ordonatorul principal de credite?
1. Intr-adevar, directorul decide sanctiunea.

2. In opiniamea, juristul trebuie să spună cum se va proceda in situatii nereglementate la nivel intern.
- dar dacă juristul se abține sau chiar nu știe cum să se procedeze,
se poate cere îndrumarea Consiliului Judeţean - ordonatorul principal de credite?
Parerile consilierilor juridici au caracter consultativ. Așa cum bine rezultă din Legea 514/2003 consilierul juridic acordă consultanță.
Dacă însă este vorba de o procedură disciplinară pe care o desfășoară o persoană (ce întâmplător este consilier juridic), sanțiunea administrativă se aplică de conducătorul instituției în conformitate cu procedurile interne stabilite, iar în lipsă în conformitate cu dispozițiile Codului muncii (din care eu cel puțin înțeleg că cercetarea disciplinară se poate face de o persoană desemnată însă sancțiunea dacă este cazul se aplică prin actul emis de conducătorul instituției care și decide cu privire la aceasta)
Vă mulțumesc din suflet pentru lămuriri!