Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Au voie cei de la ANAF sa pună poprire pe pensia de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Au voie cei de la ANAF sa pună poprire pe pensia de handicap ...

Au voie cei de la ANAF sa pună poprire pe pensia de handicap gradul 2? Daca nu au voie as vrea sa îmi spuneți dacă i pot acționa în instanța de judecată....menționez că pensia de handicap este de 375 de Ron...
Pentru handicap nu există pensie ci INDEMNIZAȚIE. Stați liniștit că nu vă vor pune poprire pe cei 375 lei indemnizație de handicap. Poprirea se pune pe pensie și pe salariu.
Dapix, utilizator
Din păcate ai făcut acest lucru mi-au oprit din acea sumă și astăzi am intrat pe cont și mi-a apărut încă o sumă de 2500 de Ron alta poprire executorie de unde nu știu ....
I-ați anunțat că-i indemnizație de handicap, și nu pensie`? Banca ați anunțat-o să vă dea banii reprezentând indemnizație direct de la casieria băncii`? De la ATM nu veți putea scoate nici un leu pentru că cardul este blocat împreună cu contul curent.

ANAF-ul nu știe de unde provin banii dacă nu-l notificați, iar banca nu verifică sursa banilor, si dacă nu-i cereți să-i țină blocați în cont câteva zile până mergeți la casierie să-i scoateți, îi virează către creditor.

Trebuie să vă dați interesul și să vă luptați cu sistemul ca să vă fie respectate drepturile.

O altă variantă ar fi, să faceți cerere să vă fie virată indemnizația prin poșta, și rezolvați problema. La primirea banilor prin poștă puteți dormi liniștit.
Dapix, utilizator