Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA sot-sotie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA sot-sotie

Se da urmatoarea situatie: sot si sotie, avand un autoturism, inscris pe numele unuia dintre ei. La achizitia acestuia, s-a emis o polita RCA, pe numele proprietarului. Ambii soti au permise de conducere, insa, din varii motive, doar cel pe numele caruia este emisa polita a condus pana acum.
Intrebarea este: pentru a putea conduce autoturismul, al doilea sot are nevoie de o noua polita RCA sau o poate folosi pe cea emisa pe numele primului?
Polita RCA se incheie pe numele proprietarului si masina poate fi condusa si de alte persoane care detin permis de conducere si au acordul proprietarului.
Nu este necesar incheierea de asigurare RCA distincta pe numele conducatorului