Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Bomus-Malus RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Bomus-Malus RCA

Buna ziua,

As vrea sa stiu ce se intampla cu clasa de RCA Bonus-Malus cand vinzi o masina si apoi cumperi una noua.

Ideea e ca brokerul meu m-a trecut din nou pe B0 cu toate ca eram parca pe B7. Nu se continua sistemul de clasa?

Multumesc.
Nu v-a trecut brokerul pe B0, acordarea claselor bonus/malus se face prin corelarea serie sasiu /cnp (cui). In momentul inc are se schimba proprietarul se incepe de la 0, asa spune norma ASF...
Buna ziua,
Conform Normei ASF 23/2014 :
Art. 66. - (1) În situaţia în care un asigurat deţine mai multe vehicule sistemul
bonus-malus se aplică distinct pentru fiecare vehicul în parte.
(2) În cazul înstrăinării/radierii vehiculului asigurat, stabilirea noii clase de bonus -
malus pentru un vehicul nou-dobândit se face pornind de la clasa bonus-malus de care asiguratul a beneficiat anterior.
JustSeche, utilizator
Dvs trebuie sa faceti o cerere in acest sens si sa dovediti ca noua achizitie este facuta dupa instrainarea celeilalte masini ! Este problema dvs nu a brokerului . Cel mai repede se rezolva daca va adresati direct asiguratorului si daca procedura de instrainare a vechiului vehicul a fost facuta dup aprocedura corecta !