Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana ...

Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana potrivita pentru a ma ajuta cu indrumarea potrivita. Permis auto
Ba e anulat, ba e suspendat, ba nu mai e suspendat, ba am un permis provizoriu, ba trebuie sa merg la scoala....
Un singur lucru e cert, cit timp apare mentiunea in baza de date de aici ca aveti deja un permis valabil, n-o sa puteti obtine inca unul, in Romania.

Rezolvati-va problema in UK, va ispasiti pedeapsa si va redobinditi dreptul de conducere, sau, conform legii de acolo (nu stiu care) incercati sa renuntati la dreptul de conducere ( cu act eliberat de autoritati), pentru a mai putea aplica de permis in Romania.

End of story !
Buna Cătălin. Si eu sunt in aceeasi situatie . Ai reusit sa rezolvi ceva ? Spune-mi si mie cum . Lăsămi un număr de telefon ca sa păstrăm legatura in caz de reușești să rezolvi sau daca reusesc eu sa iti spun cum .
Momentan am trimis la drpciv o petitie iar ei mi-au raspuns ca trebuie sa rezolv problema acolo. Am fost si la un avocat am vorbit care e problema si astept un raspuns până pe 10 martie...

Eric100 a scris:

Buna Cătălin. Si eu sunt in aceeasi situatie . Ai reusit sa rezolvi ceva ? Spune-mi si mie cum . Lăsămi un număr de telefon ca sa păstrăm legatura in caz de reușești să rezolvi sau daca reusesc eu sa iti spun cum .

Exact asta vreau eu sa fac sa renunț la permisul de conducere britanic( care nu mai este valabil dar in românia apar ca este valabil) si sa fac scoala de șoferi din nou. Legislația din uk e diferita de cea din românia. Dacă în decursul primilor 2 ani de cand ai permisul de conducere britanic ai mai mult de 6 puncte duce la anulare si faci scoala iar. Eu vreau sa fiu sters din baza de date din românia cu permis valabil englezesc sa pot face scoala de șoferi din nou. Se poate acest lucru?
latka a scris:

Ba e anulat, ba e suspendat, ba nu mai e suspendat, ba am un permis provizoriu, ba trebuie sa merg la scoala....
Un singur lucru e cert, cit timp apare mentiunea in baza de date de aici ca aveti deja un permis valabil, n-o sa puteti obtine inca unul, in Romania.

Rezolvati-va problema in UK, va ispasiti pedeapsa si va redobinditi dreptul de conducere, sau, conform legii de acolo (nu stiu care) incercati sa renuntati la dreptul de conducere ( cu act eliberat de autoritati), pentru a mai putea aplica de permis in Romania.

End of story !

Catalin187, utilizator
Si eu tot asa am patit, pana la urma am venit in uk si dau examenele aici, mi-am gasit chirie si ceva job pana ulta mai fac si un banut,
am fost la permise Cluj de 9 ori in decursul anului si tot degeaba si in audienta la comandant am fost de 3 ori, pana la urma miau trimis dosarul la Bucuresti si asa a murit. End of my story.

Manuela Rășină, administrator