avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna.. unchiul din partea tatălui e trecut în acte cu cota de 1/2 cu uzufruct viager și ca la mama iar fi prin donație o cota de 8/16 din care sunt și eu și soramea... Mama azi a decedat și nu știu ce înseamnă toate astea? Ne poate da afara din casa?
Mai am eu și soramea vreun drept... Menționez că și tata e decedat
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:33, 15 Ianuarie 2021
Aveți drept la moștenire. Moșteniți cota parte a mamei. Tata a avut și el o cotă parte din casă`? Dați detalii clare.
Casa e moștenire de la bunicii din partea tatălui`?.
Ultima modificare: Joi, 14 Ianuarie 2021
Dapix, utilizator
Da casa e moștenire din partea bunicii tatălui... In urma decesului sau refăcut actele înainte nu știu cum erau exact că nu eram eu in masura.... Cat că acuma când a decedat mama și se aud foarte multe m-am uitat pe acte Simi apare așa imobil grevat de drept de uzufruct viager in favoarea unchiului cu cota 1/2 din casa și 1/1 teren..... Casa+teren=951.. și la mama 8/16 cu donație ceva de genul
Și eu și soramea după tată avem eu 2/16 și soramea 3/16
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator
Acum primul pas, trebuie să mergeți la NOTAR să dezbateți succesiunea după mama, dacă după tata a fost dezbătută.

Dacă unchiul are uzufruct viager, are dreptul să stea în acea casă până moare.
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
Dapix, utilizator

gyorgycristina, nu mai postati mesaje consecutive, puteti sa modificati mesajul pt a-l completa si nu mai citati inutil mesaje anterioare, apasati pe raspunde, din josul paginii
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator
Și încă ceva daca unchiul vrea sa vanda casa o poate fara mine și soramea? Că noi fara el nu puteam vinde sau sa ne de-a mami vreun drept daca el nu era deacord


Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Bună.... ma puteți ajuta e umpic urgent.... după decesul bunicii ... gyorgycristina gyorgycristina Bună.... Ma puteți ajuta e umpic urgent.... După decesul bunicii sa făcut succesiunea la casa +teren =951mp în care apare fiul ei cu drept uzufruct viager ... (vezi toată discuția)
Legalitate contract vanzare-cumparare BogdanH BogdanH Buna seara, Incerc sa va expun cat mai succint problema mea, desi e destul de stufoasa, dar as avea nevoie de ceva sfaturi Tatal meu a decis ca sa isi ... (vezi toată discuția)
Succesiune!!! buna ziua.. mama și unchiul meu sunt moștenitori ... Ionut Florina Ionut Florina Succesiune!!! Buna ziua.. Mama și unchiul meu sunt moștenitori egali pe o casa și un teren.. Mama a decedat, iar acum dezbat succesiunea împreună cu ... (vezi toată discuția)