avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă mă vaccinez ...

Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă mă vaccinez sau nu împotriva virusului SARS-CoV-2.
Este legal?
Dacă nu, ce drept/drepturi mi se încalcă?
(Întrebarea e serioasa, situația reală și trebuie să răspund în max 2 zile)
Ultima modificare: Joi, 14 Ianuarie 2021
Sorin Chirita, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:13, 6 Februarie 2021
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este legal, nu vi se incalca absolut nici un drept.
Daca dvs. considerati contrariul, numiti acel drept.
Aveti cumva contract individual de munca verbal ?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit legii, angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

Doctrina a opinat ca, dispozitiile art. 40 C. mun. privitoare la drepturile angajatorului materializeaza puterea acestuia de directivare, control si disciplinara in raport cu salariatii.
In speta, nu este susceptibil de abuz dreptul acestuia de a va cere sa mentionati in scris daca va vaccinati sau nu.
Dar dreptul meu de a refuza sa ma vaccinez poate fii considerat nelegal?
5 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atata timp cât vaccinarea nu este obligatorie nimeni nu va poate obliga sa va vaccinați.
Nici daca va dati acordul pentru vaccinare si apoi veti refuza vaccinul nu aveti nicio raspundere juridica.
Eu chiar le recomandam la.oameni sa zică ca accepta vaccinarea si apoi daca s-ar razgandi sa refuze vaccinarea.
Ei nici nu au anunțat la acel moment ca se poate și asa, insa au facut-o ulterior, in urma cu câteva zile.

Pe.de alta parte, vaccinul va apara pe dvs. de forme grave ale bolii dar nu impiedica transmiterea catre alte persoane si din acest motiv nu este cu nimic afectata colectivitatea de la.locul de.munca daca ati refuza vaccinarea.

In ipoteza in care vaccinarea ar fi împiedicat chiar îmbolnăvirea si ar fi dus la eradicarea Sars-Cov-2 ar fi fost alta discuție cu alti parametri juridici.
Este unul.din motivele pentru care nu ar trebui sa fie obligatorie vaccinarea.
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
E preferabil sa nu va certati cu angajatorul.Dati-i in scris ca sinteti de acord sa va vaccinati ca sa evitati eventuale sicane.Angajatorul stie ca nu va poate desface contractul de munca pe motivul refuzului de a va vaccina.Si chiar daca o va face , nicio instanta nu -i va da cistig de cauza intr-un eventual litigiu de munca fiindca vaccinarea nu este obligatorie.Dl. avocat Lascoschi a explicat mai sus , lipsa de temei legal in cazul cind angajatorul ar intentiona sa va sanctioneze pentru refuzul de a va vaccina.

Alte discuții în legătură

Strategia de vaccinare împotriva covid-19 o necesitate de interes national CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național. Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! tinand cont de decizia luata aseara conform careia ... Dede88 Dede88 Buna ziua! Tinand cont de decizia luata aseara conform careia doar cei vaccinati cu doza completa au voie sa participe la evenimente private... Voiam sa intreb ... (vezi toată discuția)
Care teste rapide pentru detectarea virusului sars-cov-2 sunt ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Care teste rapide pentru detectarea virusului SARS-COV-2 sunt cele mai bune? Care teste pentru detectarea existentei anticorpilor in cazul virusul ... (vezi toată discuția)