Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă mă vaccinez ...

Angajatorul mă obligă să răspund în scris dacă mă vaccinez sau nu împotriva virusului SARS-CoV-2.
Este legal?
Dacă nu, ce drept/drepturi mi se încalcă?
(Întrebarea e serioasa, situația reală și trebuie să răspund în max 2 zile)
Sorin Chirita, utilizator
Este legal, nu vi se incalca absolut nici un drept.
Daca dvs. considerati contrariul, numiti acel drept.
Aveti cumva contract individual de munca verbal ?
Potrivit legii, angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

Doctrina a opinat ca, dispozitiile art. 40 C. mun. privitoare la drepturile angajatorului materializeaza puterea acestuia de directivare, control si disciplinara in raport cu salariatii.
In speta, nu este susceptibil de abuz dreptul acestuia de a va cere sa mentionati in scris daca va vaccinati sau nu.
Dar dreptul meu de a refuza sa ma vaccinez poate fii considerat nelegal?
Atata timp cât vaccinarea nu este obligatorie nimeni nu va poate obliga sa va vaccinați.
Nici daca va dati acordul pentru vaccinare si apoi veti refuza vaccinul nu aveti nicio raspundere juridica.
Eu chiar le recomandam la.oameni sa zică ca accepta vaccinarea si apoi daca s-ar razgandi sa refuze vaccinarea.
Ei nici nu au anunțat la acel moment ca se poate și asa, insa au facut-o ulterior, in urma cu câteva zile.

Pe.de alta parte, vaccinul va apara pe dvs. de forme grave ale bolii dar nu impiedica transmiterea catre alte persoane si din acest motiv nu este cu nimic afectata colectivitatea de la.locul de.munca daca ati refuza vaccinarea.

In ipoteza in care vaccinarea ar fi împiedicat chiar îmbolnăvirea si ar fi dus la eradicarea Sars-Cov-2 ar fi fost alta discuție cu alti parametri juridici.
Este unul.din motivele pentru care nu ar trebui sa fie obligatorie vaccinarea.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
E preferabil sa nu va certati cu angajatorul.Dati-i in scris ca sinteti de acord sa va vaccinati ca sa evitati eventuale sicane.Angajatorul stie ca nu va poate desface contractul de munca pe motivul refuzului de a va vaccina.Si chiar daca o va face , nicio instanta nu -i va da cistig de cauza intr-un eventual litigiu de munca fiindca vaccinarea nu este obligatorie.Dl. avocat Lascoschi a explicat mai sus , lipsa de temei legal in cazul cind angajatorul ar intentiona sa va sanctioneze pentru refuzul de a va vaccina.