Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Citație. Bună ziua, am o situație pe care mi-am ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Citație. Bună ziua, am o situație pe care mi-am creat-o singura. Pe ...

Bună ziua, am o situație pe care mi-am creat-o singura. Pe o ruta regionala, aveam nevoie de o stație de la Blv. Biruinței - stația de metrou Pantelimon, în zona nu exista o toneta de bilete și aveam nevoie de orice vine pentru ca ma grăbeam foarte tare din cauza ca nu mergea mașina. Aveam cartela electronica, dar fără bani pe ea. Am fost prinsa de controlori și pentru ca nu aveam timp sa stau cu ei foarte mult le-am dat buletinul, în graba am luat doar buletinul și nu am luat și procesul verbal ( dar când mi-au înmânat buletinul nu au rupt și foaia pe care ele trebuia sa mi-o înmaneze), acum a venit o citație cu executare pentru suma de 500 de Ron. Întrebarea mea este daca se poate face ceva în acest caz? Adică în zona Oraș Pantelimon nu exista nici măcar o stație care sa aibă o toneta, și doar pentru o stație fiind și cooperativa sa primesc 500 de Ron este o aberație. Se poate cumva sa merg mai departe și sa anulez citație cu executare?
Faceți plângere împotriva procesului-verbal și solicitați înlocuirea sancțiunii amendă cu sancțiunea avertisment.
Plângerea unde se poate face? La judecătorie?
Cei de la STB spun ca ei nu se ocupa cu asa ceva.
Persoana :)), utilizator
Plângerea se face la Judecătoria pe raza căreia s-a săvârșit fapta.