avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ,am si eu nevoie de o lămurire urgenta : am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ,am si eu nevoie de o lămurire urgenta : am cumpărat ...

Buna ziua ,am si eu nevoie de o lămurire urgenta : am cumpărat 2 ap in bucuresti in timpul căsătoriei singura , notarul mi-a spus ca treb sa precizez in contract si numele soțului , deoarece sunt bunuri achiziționate in timpul căsătoriei .Din păcate soțul tocmai a decedat si nu avem copii. La succesiune primesc drept părinții si fratele lui ? Plata ap am facut-o din contul meu si eu sunt cea care s-a ocupat singura de toate actele .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Jumătatea sotului din apartamente se va împărți între moștenitorii legali: dvs, socri și cumnat.
Chiar dacă nu ar fi fost menționat numele sotului în contract, din punct de vedere cronologic, cele două apartamente au fost achiziționate în timpul căsătoriei, deci sunt bunuri comune.
Din moment ce nu aveti copii, ar fi fost bine ca dvs si soțul să vă fi lăsat testamente reciproce sau daca voiati ca imobilele să fie proprii ale dvs, ar fi trebuit ca anterior cumpararii, să încheiati cu soțul o convenție matrimonială de separație de bunuri.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2021
raluk0207, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plata ap am facut-o din contul meu si eu sunt cea care s-a ocupat singura de toate actele .

conteaza mai mult de unde au provenit banii.
Daca in realitate nu au fost bani comuni sau contributia dvs a fost mai mare, va trebui sa va judecati cu rudele lui.
Va multumesc pentru ajutor , din păcate suntem tineri si nu ne-am gândit ca nu vom îmbătrânii împreuna , din păcate soțul a facut infart fără a avea un istoric , 44 de ani .
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, dar probabil ati stiut ca nu veti avea copii de la 35 de ani încolo. Dura 1 ora să vă faceți testamente reciproce. Iar daca ati fi avut copii, testamentele puteau fi revocate oricand.
In sfarsit, acum e tardivă discutia.
Important e ca in momentul de fata ar trebui sa discutați cu socrii și cumnatul dvs si sa vedeti care e "pozitia" lor vizavi de succesiune.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2021
raluk0207, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am știut ca nu o sa avem copii , pentru ca am facut tratament FIV si embrioni rezultați sunt la centru , exact in perioada care trebuia sa fac embrio transfer , soțul meu a plecat dintre noi .(eu am 36 ).oricum mii de mulțumiri pentru promptitudinea răspunsului .

raluk0207 a scris:

Da, dar probabil ati stiut ca nu veti avea copii de la 35 de ani încolo. Dura 1 ora să vă faceți testamente reciproce. Iar daca ati fi avut copii, testamentele puteau fi revocate oricand.
In sfarsit, acum e tardivă discutia.
Important e ca in momentul de fata ar trebui sa discutați cu socrii și cumnatul dvs si sa vedeti care e "pozitia" lor vizavi de succesiune.

Alte discuții în legătură

Cum se face mostenirea? MarialuNan MarialuNan Buna ziua. Sotul meu a decedat recent. Dar anul trecut a decedat socrul meu. Sotul are o sora fara mostenitori. Si nu a facut mostenirea dupa socru, ca a spus ... (vezi toată discuția)
Testament pe bunuri în coproprietate ileana-maia ileana-maia Buna ziua, Am divortat de sotul meu in anul 2015 si pana in prezent nu am facut partajul ( sotul meu nu este de acord ca eu sa primesc ceva din bunurile ... (vezi toată discuția)
Mostenire stefantoth stefantoth Cum pot sa imi ajut sotia in urmatoarea situatie?In urma decesului tatalui ei,ea,sotia mea cu fratele ei nu au facut succesiunea desi au trecut doi ... (vezi toată discuția)