Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ,am si eu nevoie de o lămurire urgenta : am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ,am si eu nevoie de o lămurire urgenta : am cumpărat ...

Buna ziua ,am si eu nevoie de o lămurire urgenta : am cumpărat 2 ap in bucuresti in timpul căsătoriei singura , notarul mi-a spus ca treb sa precizez in contract si numele soțului , deoarece sunt bunuri achiziționate in timpul căsătoriei .Din păcate soțul tocmai a decedat si nu avem copii. La succesiune primesc drept părinții si fratele lui ? Plata ap am facut-o din contul meu si eu sunt cea care s-a ocupat singura de toate actele .
Da. Jumătatea sotului din apartamente se va împărți între moștenitorii legali: dvs, socri și cumnat.
Chiar dacă nu ar fi fost menționat numele sotului în contract, din punct de vedere cronologic, cele două apartamente au fost achiziționate în timpul căsătoriei, deci sunt bunuri comune.
Din moment ce nu aveti copii, ar fi fost bine ca dvs si soțul să vă fi lăsat testamente reciproce sau daca voiati ca imobilele să fie proprii ale dvs, ar fi trebuit ca anterior cumpararii, să încheiati cu soțul o convenție matrimonială de separație de bunuri.
raluk0207, utilizator
Plata ap am facut-o din contul meu si eu sunt cea care s-a ocupat singura de toate actele .

conteaza mai mult de unde au provenit banii.
Daca in realitate nu au fost bani comuni sau contributia dvs a fost mai mare, va trebui sa va judecati cu rudele lui.
Va multumesc pentru ajutor , din păcate suntem tineri si nu ne-am gândit ca nu vom îmbătrânii împreuna , din păcate soțul a facut infart fără a avea un istoric , 44 de ani .
Da, dar probabil ati stiut ca nu veti avea copii de la 35 de ani încolo. Dura 1 ora să vă faceți testamente reciproce. Iar daca ati fi avut copii, testamentele puteau fi revocate oricand.
In sfarsit, acum e tardivă discutia.
Important e ca in momentul de fata ar trebui sa discutați cu socrii și cumnatul dvs si sa vedeti care e "pozitia" lor vizavi de succesiune.
raluk0207, utilizator
Nu am știut ca nu o sa avem copii , pentru ca am facut tratament FIV si embrioni rezultați sunt la centru , exact in perioada care trebuia sa fac embrio transfer , soțul meu a plecat dintre noi .(eu am 36 ).oricum mii de mulțumiri pentru promptitudinea răspunsului .

raluk0207 a scris:

Da, dar probabil ati stiut ca nu veti avea copii de la 35 de ani încolo. Dura 1 ora să vă faceți testamente reciproce. Iar daca ati fi avut copii, testamentele puteau fi revocate oricand.
In sfarsit, acum e tardivă discutia.
Important e ca in momentul de fata ar trebui sa discutați cu socrii și cumnatul dvs si sa vedeti care e "pozitia" lor vizavi de succesiune.