Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Problema prescriptie impozite locale
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Problema prescriptie impozite locale

Buna ziua!
Am o problema dpdv. fiscal; astazi am fost la primaria locala pentru a-mi elibera o adeverinta pt. C.I., acest lucru fiind irelevant pentru discutie, dar cand m-am dus la secretariat, angajatul a vazut ca am impozitele neplatite adunate inca din anul 2008 pana acum, acestea insumandu-se pana la 4500 de RON. Stiam ca aceste datorii fiscale se prescriu pana in 10 ani, asta insemnand ca trebuie sa achit numai ultimii 3 ani de impozite. Ma poate lamuri cineva?
Va multumesc!
Bună ziua,
V-au fost comunicate notificări, somații, titluri de creanță?
Nu am primit nicio notificare sau vreo instiintare in legatura cu vreo plata de genul.
Bună ziua,

După ce veți lua cunoștință de existența unei executări/ acte de executare (prin comunicarea somaţiei sau a altor înştiinţări primite ori, în lipsa acestora, cu ocazia efectuării executării silite sau în alt mod), în termen de 15 zile puteți formula contestație la executare (în cuprinsul căreia puteți invoca și prescripția).