Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, am lucrat 13 ani, ultimul 1 an și 8 luni ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, am lucrat 13 ani, ultimul 1 an și 8 luni am lucrat ...

Bună ziua, am lucrat 13 ani, ultimul 1 an și 8 luni am lucrat la alt loc de munca fără a avea oprire pe cartea de munca.
Pe 8.01 mi a încetat contractul de munca fiind pe determinat și tocmai am băgat actele de șomaj.
Sunt însărcinată în 4 luni, pot sa iau CM în șomaj pana la concediul de maternitate?
Din somaj puteti intra in concediu medical, in concediu de maternitate si in CCC.

Pe perioada concediului medical, a concediului de maternitate si a CCC, plata indemnizatiei de somaj este suspendata si se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea fiecaruia dintre aceste concedii.
Dar acest concediu este plătit?
Toate concediile sunt platite,in conditiile legii.

Daca intrati in somaj, concediul medical si concediul de maternitate sunt platite de catre AJOFM.