avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, am lucrat 13 ani, ultimul 1 an și 8 luni ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, am lucrat 13 ani, ultimul 1 an și 8 luni am lucrat ...

Bună ziua, am lucrat 13 ani, ultimul 1 an și 8 luni am lucrat la alt loc de munca fără a avea oprire pe cartea de munca.
Pe 8.01 mi a încetat contractul de munca fiind pe determinat și tocmai am băgat actele de șomaj.
Sunt însărcinată în 4 luni, pot sa iau CM în șomaj pana la concediul de maternitate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:08, 19 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din somaj puteti intra in concediu medical, in concediu de maternitate si in CCC.

Pe perioada concediului medical, a concediului de maternitate si a CCC, plata indemnizatiei de somaj este suspendata si se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea fiecaruia dintre aceste concedii.
Dar acest concediu este plătit?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toate concediile sunt platite,in conditiile legii.

Daca intrati in somaj, concediul medical si concediul de maternitate sunt platite de catre AJOFM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere a copilului Vasilescuelena Vasilescuelena Buna ziua! Lucrez de 1 an si 7 luni neintrerupt dar pe perioada determinata. Contractul imi expira pe 09.01.2019 iar eu sunt insarcinata uramand sa nasc la sf ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata ... cami_vox cami_vox Buna ziua. Sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata de 2 ani, pana in luna august 2024. Daca intre timp raman insarcinata, ce se intampla in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de cresterea copilului si contract pe perioada determinata andreapetre andreapetre Sunt insarcinata in 3 luni si peste 2 luni imi expira contractul de munca(contract pe perioada determinata de munca).As vrea sa stiu daca pot beneficia de ... (vezi toată discuția)