Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vă salut.Mă puteți vă rog,ajuta cu un sfat?Știu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vă salut.Mă puteți vă rog,ajuta cu un sfat?Știu că medicul ...

Vă salut.Mă puteți vă rog,ajuta cu un sfat?Știu că medicul specialist poate prescrie maxim 90 de zile de concediu medical într-un an.Știe cineva dacă e vorba de un an calendaristic(01.ian-31.dec) sau 12 luni consecutive?(adică de exemplu,mai 2020-mai 2021)Vă mulțumesc.
Concediile medicale pentru incapacitate temporară de muncă se acordă pe o durată de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnăvire.
Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Concediile medicale pentru incapacitate temporară de muncă se acordă pe o durată de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnăvire.