Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pentru un pensionar ce taxe platesc la un contract ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pentru un pensionar ce taxe platesc la un contract part-time?

Va rog sa dati si referinte din legislatie care sa sustina afirmatiile.
Multumesc.
george-neagu, moderator
Odata cu aparitia OUG 79/2017 si aplicarea ei cu 01.01.2018, pentru un contract de munca contributiile sunt : 25% CAS, CASS 10%, impozit 10%. Aceste contributii sunt retinute din brutul salariatului, iar angajatorul plateste aceste contributii. La acest salariu angajatorul mai plateste 2.25% CAM.
sa inteleg ca pensionarii care aleg sa desfasoare o activitate(ca salariat) nu beneficiaza de nicio facilitate fiscala.
intrebarea continea si sintagma ”contract part-time”, la care presupun ca sunt precizari.
Toate contractele de munca sunt tratate unitar. Pana la OUG 79/2017 pensionarii nu plateau somajul si nici angajatorul. Pensionarul cumuleaza venitul din pensie cu salariul, indiferent de valoarea salariului sau a pensie.
S-ar putea intelege ca din moment ce un pensionar plateste pentru somaj, ar putea beneficia candva de somaj. Este ireal dar in Romania n-ar fi imposibil sa ti se retina si sa nu primesti.
Somajul este prins in CAM pe care il plateste angajatorul. Nu stiu daca tin cont ca salariatul este pensionar(ar trebui), cu toate ca in D112 este specificat.